Mezinárodní letní škola s tématikou městského inženýrství Na FAST VUT v Brně
Ve dnech 8. - 17. 8. 2022 proběhla na Fakultě stavební první mezinárodní letní škola s názvem Brno post-industrial, aneb jak se staví město budoucnosti. Mezinárodní letní školu s tématem brněnských brownfieldů absolvovali studenti z Německa, Portugalska, Belgie, Francie a Česka. Náplní letní školy byly nejen odborné přednášky, exkurze a praktická měření, ale také týmová práce a společenský program. V rámci mezinárodní letní školy studenti vytvořili konceptuální návrh trvale udržitelné obnovy vybraného brněnského brownfieldu kasárna Veveří. Pro podporu různých úhlů pohledu na řešení tohoto brownfieldu, byli studenti rozděleni do dvou týmů tak, aby mezi nimi byla co největší národnostní i odborná diverzita. Součástí obou týmů byly také české studentky, které měly za úkol pomoci účastníkům nejen s orientací v problematice územního plánování v podmínkách České republiky (například výklad úrovně dokumentace, terminologie atd.), ale také v kulturní a společenské rovině celého setkání.
Úvodní den mezinárodní letní školy byl dnem seznamovacím, uvítacím a zadávacím. Účastníci se seznámili s univerzitou i mezi sebou navzájem. Bylo zajímavé pozorovat, jak se s plynoucím odpolednem prolamují mnohé hranice a všichni se vzájemně baví.
V rámci dalších dvou dní účastníci absolvovali přednášky kolegů z ARC pod taktovkou Ing. arch. Tomáše Pavlovského, Ph.D. o historii a urbanismu města Brna. Dopolední přednášky byly doplněny odpoledními urbanistickými procházkami městem. V rámci exkurzí účastníci mimo jiné navštívili vilu Tugendhat, která je jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Čtvrtý den mezinárodní letní školy se nesl v duchu udržitelného rozvoje. Dopoledne pod vedením Ing. Karla Struhaly, Ph.D. bylo účastníkům prezentováno široké spektrum témat od dnes medializovaných emisí skleníkových plynů, přes efektivní využívání přírodních zdrojů a peněz, až po zajištění co nejvyšší kvality života nás, lidí. Odpoledne se účastníci přesunuli do Centra pasivního domu a Otevřené zahrady na ulici Údolní, kde se seznámili s principy pasivních budov a celým areálem, aby prezentovaná řešení viděli přímo v praxi.
Pátý den byl den laboratorní. Ústav vodních staveb FAST VUT v Brně, zastoupený doc. Ing. Jaroslavem Veselým, CSc. a doc. Ing. Janou Pařílkovou, CSc. připravil prezentaci svých laboratoří. Účastníci se seznámili s výukovými přístroji pro ukázky zadržení vody v krajině a pro boj se suchem. Fyzikální modelování si účastníci vyzkoušeli například na modelu vodního díla Nové Heřminovy na řece Opavě. Kolegové z AIU Ing. Ondřej Uhlík a Ing. Ondřej Pilný připravili ukázky modelování a simulace pohybu osob a použití virtuální reality na reálných modelech. Všichni si mohli vyzkoušet problematiku virtuální reality v praxi, konkrétně evakuační modely, modely určené pro investory v rámci přípravné fáze projektu a modely pokrývající užití virtuální reality v návaznosti na problematiku BIM a koordinace. Odpoledne proběhlo v Centru AdMaS, kde si studenti mohli prohlédnout vybavení laboratoří a Centra AdMaS s doprovodným programem ve formě odborných přednášek.
Šestý den, v sobotu proběhla cesta lodí na hrad Veveří, jako jedna z ukázek propracovaného Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, s výkladem o využití vodního díla k rekreačním, sportovním, protipovodňovým, zásobovacím a retenčním účelům a chovu ryb.
O krajinářské architektuře a stromech, které jsou ve městech potřebné pro lepší mikroklima i z estetických důvodů, v pondělí hovořili kolegyně a kolegové z Kanceláře architekta města Brna. Vyhlídku z Denisových sadů využili inženýři Kanceláře architekta města Brna pro představení záměru města Brna na modernizaci železničního uzlu, zahrnující přeložení hlavního nádraží do nové polohy a výstavbu nové čtvrti (Brno Trnitá). Následoval workshop Dopravní a zelená infrastruktura ve městech.
Předposlední den byl ve znamení energetické udržitelnosti. Studenti navštívili vodní elektrárnu Dalešice a atomovou elektrárnu Dukovany. Tyto dvě ryze technické exkurze byly obohaceny prohlídkou krásných zákoutí města Třebíče a revitalizovaného brownfieldu dalešického pivovaru.
Poslední den byl věnován studentským prezentacím, hodnocením a ukončení letní školy. Proběhly dvě prezentace, které ukázaly rozdílná prostorová řešení lokality kasárna Veveří i trošku jiné přístupy obou skupin. Po prezentacích nastalo zhodnocení výsledků a celkové zhodnocení letní školy. Zpětná vazba od účastníků byla velmi pozitivní.
Přestože byl program jednotlivých dní velmi nabitý přednáškami a exkurzemi, zbyl v něm prostor i na teambuildingové aktivity. Studenti navštívili hrad Veveří, letní kino, vykoupali se v Brněnské přehrad, navštívili vybrané podniky a kluby a také zakusili Brněnský party život.
Závěrem můžeme říct, že mezinárodní letní škola byla přínosná pro všechny účastníky: studenty, ale i přednášející, pedagogy a celý tým, který letní školu připravoval. Pozitivní energie a entuziasmus, který byl do letní školy investován se vracel každý den jejího trvání.
Mezinárodní letní škola byla podpořena z projektu OP VVV SMART (Studium moderní a rozvíjející se techniky VUT), registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013325. Příjemce Vysoké učení technické v Brně.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/129 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Věra Heřmánková, Ph.D. |
Datum publikování |