Metodický postup pro pásové střídání plodin je součástí platné legislativy
Miroslav Dumbrovský a Veronika Sobotková z Ústavu vodního hospodářství krajiny FAST VUT zpracovali metodický postup správného návrhu a realizace pásového střídání plodin. Postup byl implementován do zemědělských dotačních a kontrolních politik pásového střídání plodin.
V průběhu celého roku 2024 probíhala řada jednání a pracovních schůzek se zástupci státní správy při hledání vhodného řešení implementace problematiky pásového střídání plodin do souladu s pravidly zemědělského hospodaření v rámci standardů DZES (Dobrý zemědělský a environmentální stav půdy). Bez správného začlenění technologie pásového střídání plodin do pravidel zemědělského hospodaření a dotační politiky by nemohla být tato technologie do budoucna ve větším měřítku realizovatelná. Vloni bylo tedy rozhodnuto, že pásové střídání plodin bude jako jedno z možných ekoschémat dotačně podpořených opatření na zemědělské půdě. Počátkem letošního roku bylo novelizováno nařízení vlády č. 83/2023 Sb. a znění novely schváleno vládou ČR dne 12. března 2025. Novelizace zahrnuje nové ustanovení § 24c, které stanovuje podmínky poskytnutí ekoplatby na podporu pásového střídání plodin.

Veškerá jednání a tvorba metodického postupu správného návrhu a realizace pásového střídání plodin probíhala za spoluúčasti širšího týmu i mimo Vysoké učení technické. Jedná se o tým řešící projekt TAČR SS06010290 – Pásové střídání plodin, jako adaptační opatření k optimalizaci vodního hospodářství krajiny. Tým tvoří odborníci z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i.; Univerzita Palackého v Olomouci a Rostěnice, a.s.
Ve spolupráci se Státním pozemkovým úřadem byl také navržen proces administrace projektu. Probíhalo vyhodnocení již realizovaných systémů pásového střídání plodin na modelových lokalitách. Na základě těchto aktivit byl vypracován Metodický postup pro stanovení základních parametrů pro návrh a realizaci pásového střídání plodin (PSP) a na něj navazující zásuvný modul v prostředí QGIS (MoPSP) pro automatizaci navrhování systému PSP a kontrol dodržení technických parametrů specifikovaných v uvedeném Metodickém postupu.
Metodě pásového střídání plodin se Dumbrovského tým věnuje dlouhodobě. Cílem je zvýšit retenční schopnost krajiny i biodiverzitu a snížit erozi půdy i následky klimatické změny. Vědci své poznatky ověřují v praxi přímo na polích, podrobněji jsme o projektu psali v článku z loňského roku.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/8130 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Ondřej Zedník, Ph.D. |
Datum publikování |