DEK ve spolupráci s FAST vyvíjí metodiku umělého stárnutí omítek
Skupina DEK a Stavební fakulta v Brně (FAST) spolupracují na vývoji metodiky umělého stárnutí a znečištění omítek systému ETICS. Jedním z hlavních úkolů je navrhnout a ověřit metodiku pro zrychlené umělé stárnutí a znečištění omítek, která by umožnila provádět opakovatelná testování za definovaných podmínek.
Tenkovrstvé pastovité omítky v ETICS aplikované na velké tloušťky tepelných izolací vykazují zvýšenou citlivost na poruchy a znečišťování povrchu fasády již po pár letech.
Průmyslová výroba, automobilová doprava, vzduchem přenášené částice představují zdroje znečištění vzduchu, které vlivem různých procesů mohou ulpívat na površích fasád a negativně ovlivňovat jejich vzhled.
Investoři kladou důraz nejen na funkční, ale i estetické hledisko povrchů fasád. Výrobci stavebních materiálů musí hledat taková řešení, která by požadavky investorů zajistila po co možná nejdelší dobu. Abychom mohli nežádoucím projevům zašpinění fasády předcházet, v ideálním případě jim úplně zabránit, je potřeba pochopit a popsat procesy vedoucí ke znečišťování povrchových vrstev staveb.
DEK v kooperaci s FAST pracuje na metodice zkoušení, která by uměla částečně některé složité procesy znečištění nasimulovat. Jeden z experimentů je prováděn ve speciálním simulátoru, který byl vyvinut také ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT).
Ověřování zkušební metodiky a simulací probíhá primárně na Experimentální budově DEK v Brně a v centru AdMaS. Tato fáze výzkumu umožňuje prakticky ověřit navrženou metodiku umělého stárnutí a špinění, a také používané materiály omítek v reálných podmínkách.
Důležitým prvkem spolupráce mezi DEK a FAST je zapojení studentů FAST do výzkumu v rámci bakalářských, diplomových nebo disertačních prací. Spolupráce mezi akademickou půdou, studenty a odborníky z praxe přináší různé pohledy na řešenou problematiku a ukazuje se, že je klíčová pro dosažení požadovaných cílů. Spolupráce může vést k inovacím, které mají pozitivní dopad na současné i budoucí výzvy stavebnictví.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/320 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Daniel Skřek |
Datum publikování |