Za kolegy na Maltu a do jižní Itálie
Ústav technologie stavebních hmot a dílců (THD) spolupracuje s mnoha zahraničními univerzitami. Patří mezi ně také University of Malta a University of Salento. Po dvou covidových letech jsme na tuto spolupráci s materiálovými inženýry z Malty a jižní Itálie opět navázali.
Pro nás ani pro ně není „udržitelný rozvoj“ pouhou ustálenou frází, vyprázdněnou tak častým užíváním v odborných publikacích. Pro nás ani pro ně není „ekologie“ slovo, ale profesní a osobní postoj. Jakési nastavení mysli. Na jih jsme se vydali zvědaví a plní očekávání, s návrhem na novou publikaci a s návrhem na další spolupráci v rámci projektu HORIZONT.
Pracovní cesta začala jednáním na University of Malta, s prof. Rubenem Paulem Borgem. Aktuálně společně řešíme problematiku cementových kompozitů, polymerních kompozitů a povrchových úprav pro zvýšení dlouhodobé trvanlivosti betonu pro sanace železobetonových konstrukcí. Hlavní náplní tedy bylo řešení společných výstupů výzkumu, zkoušení materiálů a konzultace výsledků. Prováděné zkoušky probíhaly v laboratořích University of Malta, Faculty for the Built Environment. Zkoušeny byly např. hydrofobizované vzorky betonu, a to pomocí „Chloride Penetration Tests“. Všechny dosažené poznatky a výsledky plánujeme uplatnit při přípravě odborné publikace. Diskuse se tedy týkala především tohoto tématu. Probrali jsme metodiku provádění experimentů a metodiku vyhodnocování naměřených dat a dosažených výsledků. V tvůrčí diskusi jsme také sestavili osnovu nové společné publikace, která bude určena pro publikování v impaktovaném časopise.
Profesor Borg se v rámci svých pracovních činností věnuje také záchraně průmyslového dědictví. Jedním z jeho úspěchů byla záchrana starého nefunkčního vodojemu před jeho demolicí. Logicky byla proto dalším bodem naší pracovní cesty návštěva provedené sanace této železobetonové konstrukce, Water Tower. Zaujala nás nejenom zdařile provedená sanace vodojemu, ale také moderní přístupy dlouhodobého monitoringu zaměřeného na sledování specifických parametrů sanované železobetonové konstrukce, jako je teplota, napětí, smrštění atd.
Stále aktuálním tématem v oblasti výzkumu a vývoje nových stavebních hmot je využití odpadních materiálů pro jejich výrobu. Zajeli jsme se proto podívat, kde a jak vzniká odpadní vápenec, který chceme v nových materiálech využít. Vlhkost vzduchu 75 %, teplota 33 °C, prach a přímé slunce bez závanu větru. Pracovní podmínky v lomu na vápenec nás překvapily. Těžba a úprava vápencových bloků byla nesmírně zajímavá. Při těžbě (řezání) vzniká velké množství odpadu (vápencového prachu), který se hromadí na okolních haldách. Využití tohoto odpadu by mělo mnoho výhod. Mimo to, že by tato surovina byla velmi levná, zamezili bychom další těžbě přírodních surovin a také by došlo k sanaci stávajícího území hald. V oblasti využívání odpadního vápence byla konzultována také možnost mezinárodní spolupráce mezi VUT FAST, University of Malta a University of Salento.
Odebrali jsme vzorky odpadního vápence a přivezli jsme je na VUT FAST, ústav THD, za účelem zjištění základních charakteristik tohoto materiálu. Na základě naměřených výsledků nyní tento odpadní vápenec testujeme v polymerních a také v silikátových materiálech.
Absolvovali jsme také exkurzi v nově vznikajícím centru zaměřeném na udržitelný rozvoj. Ukázka výstavby nových objektů z vápencových bloků, která je v souladu s pravidly udržitelného rozvoje a s tzv. eco-friendly přístupy, byla velmi inspirující.
Cílem pobytu na Maltě bylo vzájemné předávání zkušeností, nových poznatků a informací z probíhajících výzkumných aktivit mezi Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně a University of Malta, Faculty for the Built Environment. Projednali jsme možnosti stáží doktorandů FAST VUT a jejich zapojení do nových výzkumných projektů aktuálně řešených na University of Malta, kde v letošním roce vybavili laboratoře novými moderními přístroji. Získané zkušenosti z pedagogické oblasti, týkající se zejména výuky v anglickém jazyce, probíhající na University of Malta, plánujeme uplatnit při výuce na FAST VUT a při řešení diplomových/dizertačních prací.
Po týdnu stráveném na, v tu dobu tropickém, ostrově, jsme se přesunuli do jižní Itálie, do Lecce na University of Salento.
S prof. Mariaenrica Frigione, Ph.D. z Department of Engineering for Innovation se známe již několik let. Projednali jsme možnosti rozšíření bilaterální smlouvy o další mobility. Absolvovali jsme workshop zaměřený na sdílení znalostí v oblasti přístupů k oběhovému hospodářství ve stavebnictví, procesů recyklace a v oblasti moderních ekologických stavebních materiálů. Provedli jsme základní experimenty na vzorcích odpadního vápence z Malty za účelem ověření možnosti jeho využití jako nosiče pro PEG (Polyethylenglykol) – jednalo by se o plnivo s funkcí materiálu s fázovou přeměnou. Pro studenty a zaměstnance Department of Engineering for Innovation na University of Salento jsme uskutečnili přednášku zaměřenou na představení FAST VUT v Brně, zejména na výzkumné aktivity Ústavu technologie stavebních hmot a dílců a výzkumného Centra AdMaS, FAST VUT.
V rámci návštěvy University of Malta a University of Salento jsme navázali nové kontakty, získali jsme spoustu nových zkušeností a dohodli jsme se na další spolupráci, která by měla vyvrcholit podáním projektu HORIZONT.
Nikol Žižková, Lenka Nevřivová a Jakub Hodul
Ústav technologie stavebních hmot a dílců
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/176 |
---|---|
Odpovědná osoba | doc. Ing. Lenka Nevřivová, Ph.D. |
Datum publikování |