Rozhovor s Ing. Ladislavem Carbolem, Ph.D.
Co tě motivovalo a přesvědčilo vybrat si pro doktorský studijní program zázemí Ústavu fyziky?
Jednoznačně, přednášky z fyziky od Jana Martínka. Každou hodinu předváděl zajímavé experimenty. Třeba do dneška si pomatuji příklad, na kterém vysvětlil, proč se lednice tak těžko znovu otevírá. Váhal jsem i nad ústavem TZB, protože to byla moje specializace poslední 4 roky studia, ovšem na FYZ mi vymysleli téma, které mi sedlo. Svou roli hrál i fakt, že se mnou nastupovali na FYZ další dva spolužáci, kteří prostředí ústavu už znali z předešlých let, kdy byli zapojeni do pomocné vědecké činnosti.
Jak na tebe působilo prostředí ústavu, kolektiv a systém studijního programu?
Kolektiv výborně. Často jsme se vídali i po pracovní době. Ústav každoročně s dalšími univerzitami pořádá výjezdní zasedání s turistikou. Studijní program je nastavený tak, že první rok jsou víceméně stejné předměty pro všechny doktorandy na FAST, k tomu jsem vedl cvičení z FYZ. Další roky jsou individuálně nastavené školitelem.
Měl jsi dostatek volnosti a fyzického prostoru pro výzkum i výuku?
Určitě měl. Vzpomínám si, že první semestr jsem víceméně strávil čtením článků ve SCOPUS databázi, abych měl představu o mém tématu. Pak jsem si pod vedením školitele naprogramoval a sestavil prototyp testovacího zařízení. Ověřilo se, že vše víceméně funguje a pak už to šlo samo. Projekt jsem rozvíjel s lepším vybavením, výsledky se průběžně publikovaly, do toho jsem pracoval i s ostatními z ústavu na specifických výzkumech a grantech, z čehož bylo hezké přilepšení ke stipendiu. Výuky bývalo, myslím, kolem 3x2 hod týdně, nezabralo to moc času.
Ještě před koncem studia jsi byl domluvený na spolupráci s JE Dukovany, kam jsi i nastoupil. Můžeš přiblížit svoji pracovní pozici?
Můj nástup do Dukovan byla v podstatě velká shoda náhod. V elektrárně probíhá generační obměna a pořád jsou vypisována výběrová řízení na technické pozice. V době, kdy jsem odevzdával disertaci, hledali pracovníky s povědomím o nedestruktivním testování (NDT). Ústav FYZ je primárně zaměřený na použití NDT metod na stavebních materiálech, můj výzkum se zabýval ultrazvukovým testováním a pracovní stáž Erasmus ve Švédsku také hrála roli.
Moje náplň práce technika NDT, je vytváření metodologických postupů NDT kontroly, jejich kvalifikace, provádění kontrol, odběratelské kontroly, návrh vhodné metody pro kontrolu a další. První rok jsem byl prakticky jen na školeních, teď se dostávám k opravdu zajímavým věcem, jako je třeba oprava svárů metodou Weld overlay a následná UT Phased array kontrola (viz foto).
Funguje propojení s tvým mateřským ústavem (školou)?
V tuto chvíli funguje především, když se sejdeme po práci, ale dokázal bych si představit, že by některé výzkumné projekty a měření dělal Ústav fyziky.
V JE Dukovany je plánována výstavba nových jaderných reaktorů. Jakým způsobem to ovlivňuje tvoji práci?
Výstavbu nových bloků má na starosti úplně jiný útvar. Kdyby záleželo na mně, tak už se nový blok staví, bohužel je to rozhodnutí v rukou politiků a ti si dávají až příliš načas.
Co by jsi vzkázal potenciálním zájemcům o doktorské studium a proč by jsi jim doporučil zázemí Ústavu fyziky?
Na ústavu je příjemný kolektiv, který se schází i mimo školu. Školitelé a vedení ústavu dokáží pro doktorandy zajistit výzkumné projekty. Třeba Vás doktorské studium nasměruje do úplně jiného a zajímavějšího technického oboru, než jste studovali doteď.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/20 |
---|---|
Odpovědná osoba | doc. Mgr. Ivo Kusák, Ph.D., MBA |
Datum publikování |