Mladí vědci z FAST VUT zkoumají jakost pitné vody ve vodovodní síti
Markéta Rajnochová, studentka doktorského studia na Fakultě stavební se ve druhém roku studia stala odpovědnou řešitelkou výzkumného projektu TAČR Zéta I. č. TJ01000296 s názvem „Řízení jakosti pitné vody ve vodovodních sítích“. Společně s Tomášem Sucháčem, doktorandem a spoluřešitelem projektu, zkoumají, jak se dokáže změnit jakost pitné vody ve vodovodním potrubí během její dopravy od vodojemu až ke koncovému spotřebiteli.
Pitná voda z vodojemu odchází ve vynikající kvalitě, avšak během jejího průchodu potrubím může dojít k tomu, že se její jakost zhorší. Voda se může zakalit, může změnit barvu, nebo může začít nějak zapáchat nebo mít různé pachuti, což je pochopitelně nežádoucí. Mohou za to obvykle sedimenty a biofilm, které jsou přítomny ve vodovodním potrubí a mají na jakost pitné vody podstatný vliv. Prvotní příčinou, která rozvoj biofilmů a sedimentů způsobuje, je dostatek živin, příliš dlouhá doba zdržení pitné vody v potrubí a jiné. Jsou to faktory, které dokáží ovlivnit rozvoj mikroorganismů ve vodě. Skladba činností na projektu umožňuje dvěma mladým začínajícím vědeckým pracovníkům kombinovat práci v kanceláři, v laboratoři a v terénu a mohou velmi dobře propojit výzkumnou sféru s aplikační. „To v praxi znamená, že naším cílem je vyvinout vynález prospěšný pro provozovatele vodovodních sítí a tedy i pro celou společnost.“ A co to znamená z praktického hlediska? Spoustu času tráví v terénu – na skutečné vodovodní síti, neboť reálnou vodovodní síť nelze nahradit modelem v laboratoři. „Na konci srpna a během září roku 2018, kdy se teploty vzduchu pohybovaly okolo příjemných 25 stupňů, jsme strávili 6 týdnů výzkumem na vodovodní síti ve Vsetíně. Pro tento vodovod jsme připravili, a za účasti několika studentů bakalářského a magisterského studia zorganizovali rozsáhlý řízený proplach vodovodní sítě s následným dlouhodobým monitoringem kvality vody. Díky tomu jsme získali spoustu praktických zkušeností z hlediska provozu, ale také mnoho vědeckých poznatků týkajících se kvality vody.“
Řešení projektu obnáší rozsáhlý monitoring. Na vybraných místech vodovodní sítě mladí vědci odebírají vzorky pitné vody celoročně, za každého počasí.
Cílem řešeného projektu, jenž mladí vědečtí pracovníci vyvíjejí, je metodika a zařízení, které umožní provozovatelům vodárenských systémů předcházet lokálním problémům s nevyhovující jakostí pitné vody ve vodovodních sítích. Většinou se jedná o místa náchylná ke stagnaci vody, v jejímž důsledku dochází k mikrobiologickému a senzorickému zhoršení ukazatelů kvality vody.
V únoru letošního roku se Markétě a Tomášovi podařilo získat další grant z Technologické agentury České republiky. Cílem tohoto projektu bude vyvinout nástroj pro automatizaci řízeného proplachování vodovodních sítích. „A co bych dodala na závěr? Vodě z kohoutku se blýská na lepší časy.“
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/66 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Markéta Rajnochová |
Datum publikování |