Výzkumné skupiny v oblasti
Ekonomika a životní prostředí
Ekonomická analýza a náklady životního cyklu stavebního díla
Vedoucí: prof. Ing. Jana Korytárová, Ph.D.
Výzkumná činnost pracovní skupiny se soustředí na tvorbu metodických podkladů pro analýzu cen stavebních prací, celkových nákladů stavebních děl, projektového řízení výstavby, modelaci celospolečenských přínosů stavebních děl a následně výpočtů jejich ekonomické efektivnosti. Pro svou činnost podrobně rozebírá jednotlivé fáze životního cyklu stavebního díla z pohledu nákladů, výnosů a rizik souvisejících s ekonomickými aspekty (náklady, časové harmonogramy, kvalita), financování stavebních děl a jejich specifik při kalkulaci cen nebo ekonomické aspekty environmentálních opatření v kontextu optimalizace celoživotních nákladů stavebních děl.
ACTION – Life cycle cost modelling using 6D BIM in construction
Smluvní výzkum, objednatel Česká republika ŘVC ČR Analýza marketingového potenciálu a technických parametrů nového přístavního území ČR v Hamburku – projekt vykázán pro hodnocení VUT v rámci Modulu M3 „Společenská relevance“ za FAST VUT
Centrum pro inovativní vodohospodářská řešení
Vedoucí: prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc., MBA
Výzkumná činnost pracovní skupiny se soustředí na celé spektrum úloh souvisejících s Vodním hospodářstvím a vodními stavbami s cílem přispět k bezpečnějšímu, ale také udržitelnému hospodaření s vodami v kontextu současných a budoucích environmentálních výzev. Výzkumná skupina se zabývá výzkumem oběhu vody a odtokových poměrů v krajině, a to z pohledu globálního, tak i lokálního měřítka. Dále se zabývá návrhem hydrotechnických staveb, posouzení jejich bezpečnosti, spolehlivosti a ochranou před povodněmi, včetně aplikací metod rizikové analýzy v hydrotechnice. V neposlední řade je zaměřena na současné výzvy udržitelného hospodaření s vodou v urbanizovaném území související se změnami klimatu, digitalizací, efektivním využíváním energie a nutrientů nebo nakládáním s organickými odpady, ale také komplexnímu studiu znečištění vodního prostředí se specializací na problematiku mikropolutantů a nutrientů.
Energetická efektivita, vnitřní prostředí a inovace technických zařízení budov
Vedoucí: prof. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D.
Výzkumná činnost skupiny se soustředí na zvyšování energetické účinnosti budov, využití obnovitelných zdrojů, optimalizaci vnitřního prostředí a vývoj technologií pro energetickou soběstačnost. Zabývá se experimentálním a počítačovým modelováním přenosu tepla a látky v budovách, vývojem výpočetních nástrojů, diagnostikou systémů technických zařízení budov (TZB) a analýzou parametrů vnitřního prostředí, včetně mikrobiologických činitelů. Experimentálně ověřuje funkci výměníků tepla, zkoumá nové materiály a chladiva, včetně 3D tištěných komponent. Podílí se rovněž na vývoji webových nástrojů pro návrh nestandardních TZB řešení a na vývoji tepelně aktivovaných základových a vnitřních konstrukcí budov.
Udržitelné a energeticky flexibilní budovy
Vedoucí: prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.
Výzkumná činnost skupiny je zaměřena na zvýšení energetické flexibility budov, snižování provozní energetické náročnosti a environmentálních dopadů staveb v rámci celého životní cyklu. Výzkumníci se dlouhodobě věnují výzkumu akumulace tepla při změnách skupenství a možnostem její integrace ve stavebních konstrukcích a systémech technických zařízení budov. Tato oblast je doplněna aktivitami zaměřenými na výpočty v oblasti tepelné techniky budov, simulace šíření tepla, vlhkosti a požáru. V rámci udržitelnosti budov se skupina věnuje aplikaci metody Life-Cycle Assessment, tvorbě environmentálních prohlášení o produktech, hodnocení uhlíkové stopy a multikriteriálnímu hodnocení kvality budov. Další činností z oblasti udržitelnosti jsou sanace vlhkých stavebních konstrukcí s využitím mikrovlnného záření a pro sterilizaci biotických škůdců. Činnost skupiny je také zaměřena na kontrolu udržitelnosti budov při jejich realizaci včetně monitoringu ekologického přínosu po realizaci. Je věnována pozornost také predikci hluku z výstavby a modelování hlukové situace staveniště.
prof. Ing.
Ondřej
Šikula
Ph.D.
koordinátor výzkumné oblasti Ekonomika a životní prostředí