Výzkumníci FAST BZK získali Bridge Research Award na prestižní mostní konferenci v Edinburghu
Ve dnech 21. – 23. 06. 2022 proběhla v Edinburghu již po osmnácté tradiční prestižní konference s názvem Structural Faults + Repair & European Bridge Conference. Konference se koná každé dva roky již od roku 1983 a střídá své umístění ve dvou městech, a to Londýn a skotský Edinburgh. Letošní ročník nahradil plánovaný ročník 2020, který byl kvůli pandemii odložen.
Na několik otázek ohledně průběhu konference odpověděl účastník konference Ing. Martin Olšák
Co bylo hlavním tématem konference a kdo se konference účastnil?
Díky čtyřleté odmlce se nashromáždila spousta zajímavých příspěvků týkajících se poruch a možností rekonstrukcí mostů a ostatních stavebních konstrukcí. Také se řešily nedávné kolapsy mostů ve světě (Janov, Miami) a jak se z nich poučit. Účast byla poměrně komorní, asi 80 účastníků, což se ukázalo jako výhoda a umožnilo to mnohem barvitější a otevřenější diskuze během příspěvků. Sestava řečníků byla cca 40% ze všech různých států USA, dalších 30% z různých koutů Velké Británie a zbytek z Evropského kontinentu, nicméně tradičně se zúčastnili i zástupci z Japonska. Nejdelší cestu měla účastnice z Austrálie.
Kdo se účastnil z VUT FAST?
Z naší Fakulty stavební jsme se konference zúčastnili spolu s kolegou Ing. Adamem Svobodou, jakožto zástupci výzkumné mostní skupiny, kterou vede doc. Ing. Ladislav Klusáček, CSc. On sám se konference účastnil již pětkrát. Na jeho doporučení jsme také tuto konferenci zvolili pro prezentaci našeho aktuálního výzkumu. Já jsem ve své prezentaci představil příspěvek s názvem Long-Term Behavior of the Prestressed Bridge After Reconstruction and Strengthening by Post-Tensioning, týkající se možnosti zesílení předpjatých mostů z 60. a 70. let s ukázkou konkrétní aplikace, dlouhodobým sledováním a jeho vyhodnocením. Možnosti dlouhodobého sledování a jeho vyhodnocení byly hodně velkým tématem během celé konference. Kolega Ing. Adam Svoboda představil svůj příspěvek Method of Repairing Old Concrete Bridges a navázal tak dalšími možnostmi aplikací zesílení i u mnohem starších mostů. Dle zvídavých dotazů ze strany účastníků věřím, že naše metoda zesilování dodatečným předpětím zanechala velký dojem.
Ocenění jste tedy získali za Vaše prezentované příspěvky?
Ocenění jsme získali za články, které jsme posílali zhruba měsíc dopředu. Při každém ročníku odborná komise vybere nejlepší články v několika kategoriích. Náš tým získal ocenění v kategorii Univerzitní výzkum v rámci mostního inženýrství. Ocenění předával starosta Edinburghu v City Chamber. V tom množství zajímavých příspěvků jsme v žádném případě nečekali jakékoliv vítězství. O to byla radost větší a je to velká motivace pro naši další práci.
Co Vás na konferenci překvapilo?
Rodinné prostředí, které organizátoři Prof. Mike Forde a jeho žena Edna byli schopni během těch let nastavit. Zároveň mě mile překvapila otevřenost všech účastníků k diskuzi během celého průběhu konference, díky tomu jsme získali spoustu nových kontaktů. Nejvíce mě však překvapilo množství dotazů a podnětů k jednotlivým příspěvkům, zejména od účastníků z USA. Některé příspěvky měly delší navazující diskuzi, než byla vyhrazená délka 15 minut pro danou prezentaci. Pro rodilé mluvčí to asi nebylo tak náročné, ale pro nás to byla opět obrovská škola.
Takže za dva roky znovu?
Během večerního Conference Banquetu a všech coffee breaků jsme hovořili se stálými účastníky o našem aktuálním grantovém výzkumu s názvem Upřesnění zbytkové únosnosti předpjatých mostů, bylo by určitě fajn mít za dva roky opět možnost představit jim výsledky tohoto výzkumu.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/121 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Martin Olšák |
Datum publikování |