Vývoj kompozitních výztuží a jejich využití ve stavebnictví 21. století
Využití kompozitních materiálů pro vyztužování a zesilování betonových konstrukcí je jedním z aktuálních celosvětových trendů. Jedná se o odolnou a trvanlivou alternativu především pro konstrukce v extrémních podmínkách, kdy při využití klasických kovových výztužných prvků dochází k jejich rychlé degradaci. Dlouhodobě, již téměř dvě desetiletí, se vývojem těchto moderních materiálů zabývá kolektiv pracovníků na Ústavu betonových a zděných konstrukcí pod vedením prof. Štěpánka a v poslední době i Ing. Girgleho. Za dobu řešení bylo vybudováno teoretické a zkušební zázemí, které umožnilo realizovat výzkum úspěšný v nadnárodním měřítku. Výsledkem, dosaženým ve spolupráci s předními firmami, je nejen řada publikací, ocenění a udělených patentů, ale především zavedení tohoto materiálu do české technické praxe a jeho reálné aplikace, které pomáhají snižovat náklady a prodlužovat životnost staveb.
Zásadním výstupem, jenž byl dosažen ve spolupráci s předním českým výrobcem kompozitních materiálů PREFA Kompozity a.s, je patentované řešení kompozitní výztuže na bázi skleněných a/nebo uhlíkových vláken se zvýšenou trvanlivostí v agresivním prostředí a též při působení požárního zatížení. Nová generace výztuží je určena pro vysoce environmentálně namáhané aplikace. Při správném návrhu jsou navíc tyto „vlákny vyztužené plasty“ schopny odolávat požárnímu zatížení déle jak 60 minut. V současnosti jsou vyvíjeny též prvky určené pro oblasti s působením vysoko-cyklického (únavového) zatížení, tj. především pro přímo pojížděné konstrukce mostů, zákrytových desek apod.
Součástí výzkumu jsou i konstrukční elementy pro pozemní stavby. Zcela unikátní je např. patentem chráněné řešení tepelněizolačních dílců, které jsou určeny pro přerušení tepelných mostů v občanských stavbách, vývoj kompozitních svorníků pro aplikace při zajišťování nestabilních svahů v geotechnickém inženýrství a další produkty.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/51 |
---|---|
Odpovědná osoba | doc. Ing. František Girgle, Ph.D. |
Datum publikování |