Technologie tvorby GIS Moravských vinařských stezek
Neodmyslitelnou součástí pobytu na jižní Moravě bývají návštěvy vinných sklípků, vinic a nejrůznějších vinařských akcí. Velmi významné místo ve vinařské turistice mají Moravské vinařské stezky.
Aby měl turista plánující pobyt na jižní Moravě pohodlný přístup k informacím o trase, zajímavostech v okolí, možnostech občerstvení, ubytování a podobně, je vhodné dodat mu je v digitální podobě. Takovou podobou je Geografický informační systém, ve zkratce GIS. Pokud turista disponuje kvalitním mobilním přístrojem nebo tabletem s připojením na internet, může mít všechna potřebná data stále po ruce a to ve formě přehledné interaktivní mapy.
V rámci projektů specifického výzkumu byla na Ústavu geodézie Fakulty stavební vyvinuta technologie tvorby GIS Moravských vinařských stezek, která se zabývá terénním sběrem dat, návrhem optimální geodatabáze nejen pro prezentaci, ale i pro případné analýzy a následnou publikaci dat na webu prostřednictvím služby ArcGIS Online.
Součástí projektu bylo vytvoření mapového klíče složeného z bodových, liniových a plošných mapových znaků, přičemž při jeho tvorbě byl kladen důraz na inovativní tvorbu liniových mapových znaků, které by měly podávat mnohem více informací než je dnes standardem v různých cykloturistických mapových portálech a to při zachování maximální přehlednosti.
Bodovými mapovými znaky jsou prezentovány informace o zájmových místech na trase, např. občerstvení, ubytování, instituce, turistické zajímavosti, obchody a další služby. Samozřejmostí je kompletní seznam zájmových bodů s vinařskou tématikou (vinárny, vinotéky, vinařství, vinné sklepy a sklepní uličky). Všechny databázové informace jsou získávány přímým terénním šetřením, jde především o souřadnice, adresy, kontakty, otevírací doby, fotodokumentaci a mnoho dalších informací.
Samotné cyklotrasy jsou vyjádřeny liniovými mapovými znaky, které reflektují typ pozemní komunikace (silnice I., II., III. třídy, místní a účelové komunikace, cyklostezka na samostatném zemním tělese, cyklopruh), druh povrchu (asfalt, dlažba, panel, štěrk, hlína) a obtížnost trasy. Technologie je univerzálně použitelná a byla vyzkoušena i při mapování klasických cyklostezek.
V závislosti na měřítku je vytvořeno automatické zobrazování základních podkladových map a postupné zobrazování bodových prvků se zvětšujícím se měřítkem s ohledem na důležitost potřeb cykloturisty. Podobně je řešena změna velikosti bodových a liniových znaků. Samozřejmostí je uživatelská volba vypnutí/zapnutí požadovaných informací.
Na vývoji a ověřování technologie se významně podíleli studenti studijního programu Geodézie a kartografie VUT v Brně a to v rámci svých diplomových prací.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/55 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Jiří Ježek |
Datum publikování |