Rekordní zájem o stavařinu na FAST VUT. Fakulta vzdělávání zatraktivňuje spoluprací s firmami
Brno, 16. května – Téměř čtvrtinový nárůst zájmu o studium letos zaznamenala Fakulta stavební Vysokého učení technického. Počet zaplacených přihlášek do bakalářských programů se totiž fakultě povedlo navýšit o 22 procent. Škole stejně jako jiným nahrává demografie, na univerzity se letos mohlo hlásit o 6,9 procenta lidí víc. Fakulta toto číslo ale výrazně převýšila. Její vedení si to vysvětluje tím, že se už několik let snaží stavařinu prezentovat jako obor, ve kterém se ve velkém uplatňují moderní technologie, a zapojují firmy, které studentům ukazují, jak to chodí v pracovní realitě.
Zájem uchazečů o jednotlivé studijní programy se rozvrstvil rovnoměrně, uchazeči posílali přihlášky na hlavní program Stavební inženýrství i na všechny ostatní. „Před několika lety nám došlo, že bojujeme se špatným obrazem oboru. Když se řekne stavařina, lidé si často vybaví holínky, bláto, brzké vstávání a práci daleko od domova. My jim ale ukazujeme svět plný moderních technologií, atraktivních materiálů, pokročilého modelování, vynálezů, nasazování robotických řešení a třeba i 3D tisku, díky kterému už je možné vytvářet celé stavby,“ vysvětluje děkan fakulty Rostislav Drochytka.
Klíčem k úspěchu je podle něj i to, že studenti už na fakultě vědí, jak to bude vypadat v pozdější práci. Škola v posledních letech navázala několik důležitých partnerství s firmami, jejichž zástupci přijíždí pravidelně přednášet – například o tom, jak naceňovat stavební zakázky, že přístup k projektu je jiný v případě rodinného domu a jiný při budování logistického areálu nebo kancelářského parku, o tom, co obnáší facility management, nebo o tom, jak stavební firmy drží krok s rychlým technologickým vývojem.
„Ne každý náš absolvent pracuje jako čistokrevný stavař. Někdo se může stát manažerem v developmentu, jiný hlídat energetiku budov nebo vyvíjet moderní materiály, další se zaměřit na facility management nebo realitní trh. To vše se snažíme zohledňovat,“ uvedl děkan Drochytka a připomněl, že velké téma dneška je snižování energetické náročnosti budov a zohledňování udržitelnosti stavařiny.
Energetika a budovy: nutné propojení
S tímto tématem studenty seznamuje jedna firem přítomných ve výuce, odborníci z energeticko-konzultační společnosti PKV BUILD. Její majitelé jsou absolventy fakulty – Jiří Pech a Ondřej Vaněk svoji firmu od nuly vybudovali na poradenství spojeném s průkazy energetické náročnosti budov. Dnes jsou nejvýznamnější českou firmou v oblasti analýzy energetiky budov a navrhování úsporných opatření včetně využití obnovitelných zdrojů. Vyvíjí i vlastní software Enmon, který monitoruje toky energií v objektech.
„V naší každodenní práci vidíme, jak málo je lidí, kteří umí propojovat různé pohledy. Na pracovním trhu chybí ti, kteří by uměli spojit znalosti o budovách a jejich chování s energetikou, dokázali pracovat s životním cyklem staveb a navrhovat optimalizace, které mají ekonomiku. Naše členství v průmyslové radě fakulty proto bereme jako příležitost, jak to celé posunout,“ sdělil Jiří Pech, do jehož firmy chodí ročně desítky studentů na různé typy stáží a praxí.
I z jeho slov je patrné, že stavařinu čekají velké výzvy. Dokladem chuti je řešit je ale uplatnění absolventů fakulty stavební. 98 procent z nich má totiž práci v oboru do roka od ukončení studia.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/8150 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Daniel Skřek |
Datum publikování |