První BIP v rámci Erasmus+ na téma Material and Structural Integrity Aspects proběhl na Fakultě stavební
V týdnu od 22. do 26. dubna 2024 proběhl na Fakultě stavební VUT v rámci Erasmus+ první Blended Intensive Programme (BIP) pro studenty/ky. Tento nový program Erasmus+, který kombinuje virtuální (16. 4. 2024) a fyzickou mobilitu (22.–26. 4. 2024), je příležitostí pro zájemce o výjezd, kteří ale z jakéhokoliv důvodu nemohou absolvovat dlouhodobější mobilitu, případně může být „zkušebním“ výjezdem, jenž vyústí v jedno- či dvousemestrální pobyt.
BIP pod názvem Material and Structural Integrity Aspects byl organizován doc. Ing. Stanislavem Seitlem, Ph.D., z Ústavu stavební mechaniky ve spolupráci s Ústavem technologie, mechanizace a řízení staveb Zúčastnilo se ho celkem 34 studujících – z Polska (University of Warmia and Mazury in Olsztyn a Wrocław University of Science and Technology), Slovenska (Slovak University of Technology in Bratislava a University of Žilina) a Španělska (University of Malaga a University of Sevilla).
Cílem programu bylo studující seznámit s vybranými materiálovými a konstrukčními aspekty – zejména s popisem chování stavebních materiálů, metodami měření a vyhodnocení vlastností materiálů (včetně základů lomové mechaniky a únavového chování) a s aplikací získaných dat do numerických simulací.
Úvodního slavnostního zahájení programu se ujal vedoucí Ústavu stavební mechaniky prof. Ing. Drahomír Novák, DrSc., který představil nejen samotný ústav, ale také celou fakultu, a studujícím popřál, aby si celý týden v Brně užili na maximum a navázali kontakty pro svůj profesní i osobní život.
Pak už následoval samotný pracovní program, který byl připraven vyváženě – měl teoretickou a praktickou část. Po celý týden pak studující společně navštěvovali přednášky předních odborníků, zaměřené na chování materiálů prof. Grzegorz Lesiuk (Wroclaw), prof. Ildiko Merta (TU WIEN), prof. David Lehký (FAST VUT), Dr. Václav Venkrbec (FAST VUT), Dr. Lucie Malíková (FAST VUT), Dr. Tomáš Fíla (ÚTAM AVČR) a závěrečnou přednášku měl prof. Jaroslav Polák (ÚFM AVČR), který obdržel v roce 2017 Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách.
V rámci praktické části studující navštívili rozhlednu Holedná, která je specifická svou subtilností hyperbolické konstrukce, dosažené využitím ocelové konstrukce zavětrované táhly, tvořící vnější „sukénku“.
Absolvovali dále exkurzi na stavbu Multifunkční haly ARENA BRNO – měli tedy jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka stavbu největší a nejmodernější haly v Brně, která se stane centrem sportovního a kulturního dění v regionu.
Zúčastnili se také exkurze na stavbu budovy elektronové mikroskopie v areálu ÚFM AVČR, kde bude uvedeno do provozu pět špičkových transmisních elektronových mikroskopů, čemuž odpovídají i základy budovy a technologické zajištění.
Čtvrteční dopoledne absolvovali exkurzi v prostorách AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies), což je moderní centrum vědy a komplexní výzkumná instituce v oblasti stavebnictví, která je součástí FAST VUT. Zaměřuje se na výzkum, vývoj a aplikace pokročilých stavebních materiálů, konstrukcí a technologií nejen v oblasti stavebnictví, ale i dopravních systémů a infrastruktury měst a obcí.
Celý týden úspěšnou akci zakončilo slavnostní předání certifikátů o absolvování BIP, společné zhodnocení a diskuse u kulatého stolu nad potenciálními tématy pro řešení v rámci stavebnictví.
Text: Stanislav Seitl, Zbyněk Keršner
Fotografie: Jan Klusák, Stanislav Seitl, Dominik Račko
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/409 |
---|---|
Odpovědná osoba | prof. Ing. Zbyněk Keršner, CSc. |
Datum publikování |