Prezentace o BIMu pro geodety na SPŠ stavební Kudelova Brno
Ve čtvrtek 9. listopadu proběhla prezentace týkající se problematiky BIM ve stavebnictví pro studenty oboru Geodézie a katastr nemovitostí na SPŠ stavební Brno. Prezentaci přednesl Ing. Michal Kuruc, Ph.D. z Ústavu geodézie, FAST VUT v Brně. Jedná se o jednu z řady akcí pořádaných v rámci spolupráce Střední průmyslové školy stavební Brno a Fakulty stavební VUT v Brně.
Cílem prezentace bylo seznámit studenty se základními termíny a pojmy souvisejícími s problematikou BIM, zejména se souvislostmi s oborem geodézie. V rámci obecných informací o BIMu byly v prezentaci zmíněny pojmy jako LOD (Level of Detail/Definition/Development), LOIN (Level of Information Need), IFC (Industry Foundation Classes), BEP (BIM Execution Plan) a FM (Facility Management). Speciálně bylo pojednáno o CDE (Common Data Environment), tedy o sdíleném datovém prostředí, ve kterém probíhá veškerá komunikace a sdílení dat mezi všemi účastníky BIM procesu. Součástí prezentace byla také ukázka publikace BIM modelu prostřednictvím různých datových formátů, především takových, které jsou dostupné pro běžné uživatele. Kromě základních technických výstupů ve formě stavební výkresové dokumentace, byly prezentovány další možnosti výstupů. V první řadě export BIM modelu do výměnného formátu pro stavebnictví (IFC). Dále možnosti práce s bodovým mračnem z laserového skenování, kdy je možné z bodového mračna vytvořit např. spustitelnou prohlídku ve formě počítačové aplikace, ve které je možné prohlížet jednotlivé skeny z pozice skeneru.
Softwary pro tvorbu BIM modelu umožňují také široké možnosti tvorby vizualizací výsledného modelu. Při správném nastavení použitých materiálů modelu jsou vytvořené vizualizace téměř k nerozeznání od reálných fotografií. Navíc je možné vytvářet vizualizaci ve formě videoprohlídky. V neposlední řadě byla zmíněna možnost exportu BIM modelu do formátu 3D PDF. Tento formát umožňuje prohlédnutí 3D modelu běžným uživatelem, neboť v obvyklých programech pro práci s PDF soubory jej lze otevřít. Jednou z nevýhod tohoto formátu je, že se může ztrácet věrnost použitých materiálů a model může vypadat barevně odlišně oproti tomu, jak byl vytvořen.
Na závěr výčtu možných výstupů byla zmíněna možnost importu 3D modelu do herního prostředí, ve kterém je v současné době možné nadefinovat celou řadu předmětů a vlastností jak v budově, tak v jejím okolí. Výstupem může být např. počítačová aplikace, ve které uživatel může libovolně procházet budovou. Z odborného hlediska je využití takové aplikace cíleno na hledání případných chyb v modelu, případně vyhledávání informací o jednotlivých prvcích.
Podrobněji byl prostor věnován popisu tvorby BIM modelu historických staveb a objektů určených k rekonstrukci, neboť v těchto případech je zpravidla nutné zahájit zpracování projektové dokumentace na základě geodetického podkladu.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/346 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Michal Kuruc, Ph.D. |
Datum publikování |