Memorandum všech stavebních fakult o nové struktuře studia stavebního inženýrství uzavřeno
U příležitosti setkání vedení českých a slovenských stavebních fakult, které proběhlo 22. – 23.5.2025 v Košicích, došlo mezi děkany Fakulty stavební VUT v Brně, prof. Rostislavem Drochytkou, děkanem Stavební fakulty ČVUT v Praze, prof. Jiřím Mácou a děkanem Fakulty stavební VŠB-TUO v Ostravě, prof. Jiřím Brožovským k podpisu klíčového memoranda.
Vedení stavebních fakult ČVUT v Praze, VUT v Brně a VŠB-TUO se po zralé úvaze a v rámci snahy o zlepšení efektivity a kvality vzdělávacího procesu dohodlo na postupné změně délky studia v bakalářských a magisterských studijních programech Stavebního inženýrství. V rámci přípravy nových akreditací těchto studijních programů je zamýšleno zkrátit délku bakalářského studia na tři roky, zatímco délka magisterského studia se prodlouží na dva roky. Celková délka studia se tak zkrátí o půl roku na celkových 5 roků. Tato změna by měla vstoupit v platnost s novou akreditací studijních programů Stavebního inženýrství.
Hlavním účelem navrhované změny je optimalizace vzdělávacího procesu, která reflektuje vývoj ve stavebnictví i zkušenosti z praxe. Původní čtyřletá délka bakalářského studia Stavebního inženýrství vycházela z požadavku České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, která pro přístup ke zkoušce na autorizovaného inženýra vyžadovala minimálně čtyřleté vzdělání. V současné praxi však téměř všichni studenti po absolvování bakalářského studia pokračují ve studiu na navazujícím magisterském stupni, aby získali titul inženýra. Tato úprava nebude mít negativní vliv na uplatnění absolventů v zahraničí, spíše naopak.
Zkrácení délky bakalářského studia na tři roky a magisterského studia na dva roky přináší několik zásadních výhod:
- Rychlejší vstup do praxe:
Studenti, kteří dokončí bakalářské resp. magisterské studium dříve, budou moci dříve začít budovat svou profesionální kariéru a získávat praktické zkušenosti. Nezanedbatelné jsou i finanční aspekty spojené z celkovým zkrácením studia.
2. Zvýšení flexibility studijního plánu:
Kratší doba studia umožní studentům efektivněji plánovat své odborné zaměření a praktické stáže již během těchto studijních programů, což zvýší jejich atraktivitu na trhu práce.
3. Mezinárodní srovnatelnost:
Tříleté bakalářské studium je standardem ve většině evropských zemích. Zkrácení délky bakalářského resp. magisterského studijního programu přispěje k lepší mezinárodní kompatibilitě studijních programů a usnadní mobilitu studentů v rámci evropských výměnných programů.
Nyní probíhá akreditační proces nového formátu studia. Zatím předpokládáme zahájení studia v novém formátu od školního roku 2026/2027.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/8160 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Miloslav Zimmermann |
Datum publikování |