SEZNAM ÚLOH

MĚŘENÍ DÉLKY PÁSMEM

Určujeme vodorovnou vzdálenost mezi dvěma stabilizovanými body pomocí pásma, vzdálenost je použita k dalším výpočtům (např. souřadnicové výpočty v polygonovém pořadu).

MĚŘENÍ OSNOVY SMĚRŮ

Používá se k určení vodorovných směrů mezi jednotlivými body osnovy, z nich se počítají úhly mezi body. Úhly slouží k dalším souřadnicovým výpočtům a stanovení pozičních vztahů mezi body.

MĚŘENÍ ZENITOVÝCH ÚHLŮ

Zenitové úhly se používají k dodatečným výpočtům relativních a absolutních výšek a převýšení.

POLYGONOVÝ POŘAD

Zaměření vodorovných směrů na všech bodech pro výpočet úhlů, měření vodorovných vzdáleností mezi body. Slouží pro určení souřadnic v místním nebo jiném souřadnicovém systému.

PROFIL

Podélný profil se používá pro určení výškových poměrů v daném směru. Podle jejich názvu se jedná o směr podélný (např. osou komunikace, osou vodního toku) nebo příčný (kolmé na osu, např. příčný řez údolím).

TACHYMETRIE

Metoda, která sdružuje několik jednoduchých úloh a následným výpočtem umožňuje určovat současně polohu a výšku podrobných bodů.

TRIGONOMETRICKÉ URČENÍ VÝŠKY

Úloha je kombinací několika jednoduchých měření, které ve výsledku slouží jako podklad pro výpočet převýšení nebo výšky nepřístupného bodu.

PLOŠNÁ NIVELACE

Obdoba pořadové nivelace, která je doplněna o boční záměry na podrobné body, používá se pro doměření výšek do polohopisného podkladu.

TECHNICKÁ NIVELACE

Slouží pro určování převýšení mezi jednotlivými body, ze kterého lze vypočítat výšky. Jednotlivé sestavy se sdružují do nivelačních pořadů, pomocí kterých určujeme výšky zájmových bodů.

POLOHOVÉ VYTYČOVÁNÍ

Umožňuje pomocí kombinace jednoduchých měřických metod vyznačení nově vzniklého (vypočítaného) bodu v terénu. Jedná se o body polohopisu (rohy objektů, body komunikací atd.).

VYTYČENÍ VODOROVNÉ ROVINY

Kombinovaná úloha, kde výsledkem je určení rozdílů obecného terénu od vodorovné roviny v dané výšce.

VYTYČENÍ VÝŠKY BODU

Využívá nivelace k vytyčení neznámé výšky bodu.

SVAHOVÉ LAVIČKY

Slouží k vyznačení svahu výkopu nebo násypu v daném poměru 1:m při realizaci zemních prací. Vyznačíme obrysy výkopového nebo násypového tělesa.

POLOHOVÉ LAVIČKY

Vytyčené body stavby se zajistí pomocí jednoduché konstrukce mimo pracovní území, kde nedojde k jejich zničení vlivem probíhajících prací.