Měření délek pásmem

Přesný název úlohy: přímé měření délek mezi dvěma body pásmem

Počet členů skupiny: 4 (měřič – ustavení nuly, měřič – odečítání hodnoty, provažování, pomocník – napínání pásma, pomocník – kontrola vodorovnosti, stabilizace mezibodů)

Pomůcky: pásmo, olovnice, dvě výtyčky, dva stojánky, měřické hřeby

Specifikace úlohy: určujeme vodorovnou vzdálenost mezi dvěma stabilizovanými body pomocí pásma, vzdálenost je použita k dalším výpočtům (např. souřadnicové výpočty v polygonovém pořadu)

Postup měření: na obou koncových bodech postavíme do stojánku výtyčku, kterou urovnáme do svislé polohy pomocí olovnice. Délku měříme vždy směrem ze svahu dolů, jestliže se pohybujeme ve svažitém terénu. Tato metoda měření se nazývá schůdkování. Měřič 1 nastaví nulu pásma na počáteční bod a zařadí druhý konec rozvinutého pásma do přímky mezi dva signalizované body. Délka rozvinutí pásma (délka kladu) se odvíjí od svažitosti terénu (čím větší svah, tím kratší délka kladu; obecně se volí tak, aby byl k provažovanému konci pásma dobrý přístup). Pomocník 1 pohledově urovná natažené pásmo do vodorovné polohy. Důsledné musí být také napínání pásma, aby se předešlo chybě z průvěsu (stanovená napínací síla je 100 N, což odpovídá asi 10 kilogramům). Jestliže je pásmo dostatečně napínáno, urovnáno do vodorovné polohy a zařazeno do přímého směru mezi body, lze přistoupit k provážení zvolené celočíselné hodnoty na terén. Měřič 2 pomocí olovnice prováží tuto hodnotu, která je na terénu stabilizována pomocí měřických hřebů. Následně se měřič 1 přesune na vyznačený bod a postup se opakuje. Délka kladu pásma se upravuje průběžně vzhledem ke svažitosti terénu. Všechny hodnoty kladůu pásma se zapisují do připravených zápisníků. Na konci měřené délky je třeba doměřit doměrek (hodnota od posledního kladu pásma po stabilizovaný koncový bod). Výsledná vzdálenost je dána součtem všech kladů a doměrku. Vzdálenosti se vždy měří dvakrát.
V rovinném terénu se měří systémem tam a zpátky, ve svažitém terénu dvakrát směrem ze svahu. Rozdíl dvou měření musí být v toleranci dopustné odchylky, která je dána vzorcem (viz doporučená literatura). Pokud tato podmínka není splněna, měření se musí opakovat. Výsledná vodorovná vzdálenost je dána aritmetickým průměrem ze dvou měření.

Výsledná přesnost: Závislá na vzdálenosti, řádově centimetry