Profil

Přesný název úlohy: podélný nebo příčný profil

Počet členů skupiny: 4 (měřič, zapisovatel, 2 figuranti)

Pomůcky: nivelační přístroj, stativ, nivelační lať, pásmo, olovnice, výtyčky, stojánky, měřické hřeby, zápisníky (nivelace, vodorovné vzdálenosti)

Specifikace úlohy: podélný profil se používá pro určení výškových poměrů v daném směru. Podle jejich názvu se jedná o směr podélný (např. osou komunikace, osou vodního toku) nebo příčný (kolmé na osu, např. příčný řez údolím)

Postup měření: nejdříve je potřeba stanovit počáteční a koncový bod profilu, které nám určí jeho směr. Signalizaci koncových bodů provedeme výtyčkou. V dalším kroku je potřeba v daném směru vytyčit mezilehlé body profilu na vhodných místech (mezilehlé body leží na přímce stanovené prvním a posledním bodem profilu). Mezilehlé body se volí tak, aby byly vystiženy všechny výškové poměry v celém profilu, tzn. na všech místech, kde se mění spád a na terénních hranách. Do profilu je však potřeba zahrnout též všechny body polohopisu, které daný profil protíná (např. body na krajnicích silnice,
i když se zde nemění výšková úroveň), a všechny ostatní charakteristické body (např. rozhraní kultur). Pokud máme všechny body vyznačeny pomocí měřických hřebů, změříme vzdálenosti k těmto bodům od bodu počátečního podle zásad pro měření délek (viz. měření délek pásmem). Výšku všech bodů následně určíme z nivelačního pořadu (viz. pořadová nebo plošná nivelace). Lať stavíme vždy přímo na terén vedle bodu stabilizovaného nivelačním hřebem. Pomocí vzdáleností a výšek jednotlivých bodů jsme schopni profil vynést.

Výsledná přesnost: řádově v centimetrech