Měření osnovy směrů

Přesný název úlohy: měření úhlů v řadách a skupinách

Počet členů skupiny: 2-3 (měřič, zapisovatel, případně figurant – výtyčka)

Pomůcky: přístroj s děleným vodorovným kruhem (teodolit), stativ, výtyčka, popř. olovnice

Specifikace úlohy: používá se k určení vodorovných směrů mezi jednotlivými body osnovy, z nich se počítají úhly mezi body. Úhly slouží k dalším souřadnicovým výpočtům a stanovení pozičních vztahů mezi body.

Postup měření: přístroj je potřeba nejprve pečlivě zcentrovat a zhorizontovat (viz. centrace a horizontace). Z osnovy vybereme jeden ze směrů jako počáteční. Obecně se volí směr dobře identifikovatelný a vhodně vzdálený. Přístroj ustavíme do první polohy (svislý kruh na nosníku dalekohledu je na levé straně) a nastavíme nulové čtení. To provedeme postupným otáčením přístroje ve směru hodinových ručiček a souběžným sledováním čtení odečítací pomůcky v mikroskopu vedle dalekohledu. Čtení nastavíme na hodnotu blízkou nule (nejčastěji hodnota 0.02g), jemný posun lze provést jemnými ustanovkami (jestliže jsou hrubé ustanovky zatažené). Pokud máme hodnotu blízkou nule nastavenu, sepneme repetiční svoru teodolitu (tím zabráníme otáčení kruhu a změně čtení). Zacílíme na zvolený počáteční směr (svislým vláknem nitkového kříže na střed signalizace), povolíme repetiční svoru a hodnotu počátečního čtení zapíšeme do příslušné kolonky zápisníku. S přístrojem stále v první poloze dalekohledu zacílíme na další bod osnovy. Pohyb provádíme ve směru hodinových ručiček. Hodnotu směru zapíšeme. Postup opakujeme na všech bodech osnovy směrů. Jako poslední zacílíme opět na počáteční směr a provedeme tzv. uzávěr (opakované odečtení hodnoty vodorovného směru na počátečním bodě v první poloze).
Teodolit protočíme do druhé polohy (svislý kruh na nosníku dalekohledu je na pravé straně) a znovu zacílíme na počáteční směr, tentokráte ve druhé poloze. Postup opakujeme s tím rozdílem, že měření provádíme proti směru pohybu hodinových ručiček. Hodnoty zapisujeme předepsaným způsobem do zápisníku (viz. zápisník měření vodorovných směrů). Tím je změřena jedna skupina osnovy směrů. Hodnoty mezi první a druhou polohou by se měli lišit o hodnotu 200g. Odchylka od této hodnoty je dána souborem různých chyb, neměla by se však přesáhnout ±0.02g (při měření přístroji s minutovou přesností).
Pokud je zadána podmínka měření ve 2 skupinách, celý předcházející postup opakujeme s tím rozdílem, že za počáteční čtení volíme hodnotu 66.02g (při požadavku více skupin úměrně tomu zvyšujeme hodnotu počátečního čtení, 3 skupiny = 133,02g).

Při měření pouze dvou vodorovných směrů (např. v polygonovém pořadu) není potřeba při měření provádět uzávěr a opětovné zaměření na počáteční bod se v tomto případě vypouští.

Výsledná přesnost: závislá na přesnosti použitého přístroje a na počtu skupin.

Poznámka: měření s různými přístroji se může lišit (např. repetiční svora není na všech přístrojích), metodika měření zůstává stejná.