Polohové lavičky

Přesný název úlohy: vytyčení zajišťovacích bodů stavby

Počet členů skupiny: 3 (měřič, 2 figuranti)

Pomůcky: provázek (drát), olovnice, latě a kolíky na zhotovení lavičky (hřebíky, kladivo)

Specifikace úlohy: vytyčené body stavby se zajistí pomocí jednoduché konstrukce mimo pracovní území, kde nedojde k jejich zničení vlivem probíhajících prací.

Postup vytyčení: se stavbou laviček začínáme až po vytyčení všech bodů stavby (viz. polohové vytyčování). Zhotovujeme je na místech, kde nebudou ohroženy probíhajícími pracemi na stavbě (v praxi přibližně 1,5 m.). Samotnou lavičku tvoří dva kolíky zatlučené do země, na které se vodorovně přitluče lať do stanovené výšky. Směr každé přímky budoucí stavby se vyznačí na vodorovnou lať. Přes stabilizované a vytyčené body stavby se napne drát a směr se vyznačí na lavičku (obr. 1 – směr přímky AB dané vytyčenými body stavby se vyznačí na lavičce a vznikne bod A“, pokud totéž uděláme u přímky AD, dostaneme bod A´). Postup opakujeme ve všech směrech (obr. 1*).
Pokud je kdykoliv během stavby potřeba znovu vytyčit zničené body, vychází se z polohových laviček. Postup se aplikuje obráceně a hledané body jsou v křížení směrů zajišťovacích přímek (obr. 2**).

obr.1obr.2

Výsledná přesnost: dána přesností původního vytyčení a schopností přenesení směru pomocí olovnice na lavičky. Použití tohoto způsobu závisí na stanovené přesnosti vytyčení. Pro přesné práce je tento postup zajištění bodů nevyhovující.

Poznámka: v praxi lze vyhotovovat polohové lavičky v určité výšce, která potom stanoví výchozí výšku pro určení zajištěných bodů.

* Převzato z: k154.fsv.cvut.cz/~stroner/SGE/pred_9.ppt snímek 12

** Převzato z: autor neznámý