Tachymetrie

Přesný název úlohy: nitková tachymetrie

Počet členů skupiny: 4 (měřič, zapisovatel, vedení náčrtu, figurant – lať)

Pomůcky: přístroj umožňující měřit vodorovné směry a svislé úhly (teodolit), který má tři vodorovná vlákna záměrného obrazce, stativ, nivelační lať, tachymetrický zápisník, náčrty, popř. olovnici

Specifikace úlohy: metoda, která sdružuje několik jednoduchých úloh a následným výpočtem umožňuje určovat současně polohu a výšku podrobných bodů.

Postup měření: začínáme vždy na stanovisku, jehož souřadnice známe (určené například polygonovým pořadem – viz. polygonový pořad). Po pečlivé centraci a horizontaci přístroje na stanovisku (viz. centrace a horizontace) je potřeba změřit výšku přístroje (viz. instruktážní video) a nastavit čtení blízké nule na jednu z orientací. Orientací jsou myšleny další body o známých souřadnicích. Orientaci měříme na dobře viditelné a vhodné body v obou polohách dalekohledu. Jestliže na orientovaný bod postavíme nivelační lať, je možné rámcově kontrolovat vzdálenost mezi body a vyloučit případné hrubé chyby.
Po zaměření orientací stavíme nivelační lať postupně na všechny podrobné body v zaměřovaném území. Body průběžně číslujeme a jejich přibližnou polohu a číslo zaznamenáváme do připravených náčrtů. U každého podrobného bodu je třeba zapsat do zápisníku hodnotu vodorovného směru v první poloze (podrobné body měříme pouze v první poloze), hodnotu čtení na lati všech tří vláken záměrného obrazce a hodnotu svislého úhlu (rovněž v první poloze). Ze zaznamenaných údajů je následně možné vypočítat hodnoty převýšení a vzdálenosti. Pro usnadnění kontroly a výpočtů je možné nastavit čtení spodního vlákna záměrného obrazce na zvolenou celočíselnou hodnotu (např. 1,5 m.).
Nivelační lať stavíme přímo na terén. Za podrobné body volíme všechny charakteristické body polohopisu (rohy, obrubníky, body na oblouku atd.) a výškopisu (body na spádnicích, údolnicích, hřbetnicích, na místech změny spádu atd.). Souhlas číslování bodů v náčrtu a zápisníku průběžně kontrolujeme.
Po zaměření všech viditelných bodů v zájmové oblasti z jednoho stanoviska se přesuneme na další a postup opakujeme. Je vhodné zaměřit jeden nebo více identických bodů. Je to bod, který je zaměřen ze dvou různých stanovisek. Při tvorbě plánu slouží ke kontrole přesnosti a návaznosti situace.

Výsledná přesnost: řádově v centimetrech, v nezpevněném terénu v desítkách centimetrů.

Poznámka: popsaná metoda tachymetrie je v současné době již zastaralá. Použití nitkového tachymetru je již do značná míry překonané. Metoda se vyvinula do podoby elektronické tachymetrie, která používá totálních stanic a odrazných hranolů, kde již není potřeba manuálního odečítání hodnot na lati. Popsaný způsob nitkové tachymetrie byl zvolen vzhledem k využitelnosti v geodetické praxi pro stavební obory.