Plošná nivelace

Přesný název úlohy: plošná nivelace

Počet členů skupiny: 3 (měřič, zapisovatel, figurant – lať)

Pomůcky: nivelační přístroj, stativ, lať, nivelační podložka, nivelační zápisník.

Specifikace úlohy: obdoba pořadové nivelace, která je doplněna o boční záměry na podrobné body, používá se pro doměření výšek do polohopisného podkladu

Postup měření: postup měření je stejný jako u pořadové nivelace, používají se nivelační pořady pro určení převýšení a následný výpočet výšek. Změna je pouze v doplnění měření o boční záměry, pomocí kterých se určí převýšení podrobných zájmových bodů v pořadu. Boční záměry se vkládají mezi měření vzad a vpřed. Takže sestava vždy začíná záměrou vzad, následují všechny měření bočně na viditelné body a sestavu dokončíme záměrou vpřed. Poté lze přemístit přístroj a začít další sestavu. Přístroj stavíme tak, aby bylo možno měřit co nejvíce podrobných bodů. Je výhodné, pokud lze některý bod zaměřit z více postavení stroje, jde o kontrolu změřeného převýšení.
Na všechny přestavové body je potřeba umístit nivelační podložku (pokud se nejedná o stabilizované značky), na podrobné body se však nivelační podložka nedává. Všechny údaje bočních záměr zapisujeme do příslušných kolonek nivelačního zápisníku. Tyto hodnoty (boční záměry) odečítáme na centimetry. Při měření je nutné vést náčrt, kam se zakresluje poloha zaměřených bodů.Pomocí této metody získáme pouze výškovou složku podrobných bodů, je tedy výhodné metodu kombinovat s jinými metodami na určení polohy podrobných bodů.

Výsledná přesnost: řádově centimetry