Technická nivelace

Přesný název úlohy: geometrická nivelace ze středu

Počet členů skupiny: 3 (měřič, zapisovatel, figurant – lať)

Pomůcky: nivelační přístroj, stativ, nivelační lať, nivelační podložka, zápisník

Specifikace úlohy: slouží pro určování převýšení mezi jednotlivými body, ze kterého lze vypočítat výšky. Jednotlivé sestavy se sdružují do nivelačních pořadů, pomocí kterých určujeme výšky zájmových bodů.

Postup měření: nivelační pořad začíná na bodě o známé výšce, který je stabilizován pomocí hřebové nebo čepové značky. Nivelační lať stavíme na tento bod na nejvyšší místo značky. Začínáme první nivelační sestavou, doprostřed mezi dvě postavení latě umístíme přístroj, který je nutné pečlivě horizontovat. Zaměříme nejprve na lať umístěnou na známém bodě. Vodorovná rovina nivelačního přístroje vytne na lati určitou hodnotu (čtení vzad), kterou zapíšeme do zápisníku. Čtení vpřed získáme zacílením na nivelační lať umístěnou na přestavovém nebo určovaném bodě. Následně přeneseme přístroj, lať zůstává na místě (nesundáváme ji z nivelační podložky). Postavením přístroje na další stanovený bod začínáme další sestavu, v níž lať z předchozí sestavy slouží pro určení hodnoty vzad. Postup opakujeme tak dlouho, dokud se nedostaneme do blízkosti bodu, jehož výšku chceme určit.
U všech přestavových bodů (stavíme na ně lať) je třeba použít nivelační podložku. Na body, jejichž výšku chceme určit, nivelační podložku nestavíme, ale lať pokládáme přímo na stabilizační značku bodu. Je potřeba určit vzdálenost pořadu. U technické nivelace stačí tuto vzdálenost odkrokovat.
Nivelační pořad je třeba zakončit na bodě o známé výšce. Buď se volí stejný bod jako výchozí nebo se s nivelačním pořadem pokračuje na další bod. Jestliže určujeme výšku neznámého bodu, vracíme se většinou s nivelačním pořadem zpět na výchozí bod, používáme tzv. měření tam a zpět.

Výsledná přesnost: závislá na přesnosti použitého přístroje, řádově v milimetrech.