Výškové vytyčení roviny

Přesný název úlohy: vytyčení vodorovné roviny

Počet členů skupiny: 3 (měřič, zapisovatel, figurant – lať)

Pomůcky: nivelační přístroj, stativ, lať, nivelační podložka, kolíky, kladivo, vytyčovací výkres

Specifikace úlohy: kombinovaná úloha, kde výsledkem je určení rozdílů obecného terénu od vodorovné roviny v dané výšce

Postup vytyčení: v zájmové oblasti je nejprve potřeba stabilizovat pomocí kolíků síť bodů, které budou charakterizovat vytyčovanou rovinu. Zpravidla se volí pravoúhlá čtvercová síť a vzdálenost mezi jednotlivými body se stanový podle účelu prací a přesnosti (např. 5 m, 10 m, 20 m). Pomocí nivelace (viz. plošná nivelace) se určí nadmořské výšky jednotlivých vrcholů čtvercové sítě. Pokud vytyčujeme vodorovnou rovinu, máme zadánu její nadmořskou výšku. Rozdílem nivelovaných výšek bodů čtvercové sítě a dané výšky vytyčované roviny získáme převýšení na jednotlivých bodech:

Δh = H - Hi

kde H je daná výška vytyčované roviny a Hi výška na jednotlivých bodech. Takto zjištěné převýšení zapíšeme do vytyčovacího výkresu a v terénu přímo na příslušné kolíky. Znaménko převýšení nám určuje jestli se jedná o výkopy (záporné převýšení) nebo násypy (kladné převýšení). Pokud je zadán požadavek na rovnost výkopu a násypu, vypočítá se výška vytyčované roviny jako aritmetický průměr zjištěných výšek na jednotlivých bodech.

Výsledná přesnost: závislá na požadavcích pro vytyčení, podle toho se stanový přesnost přístroje pro určení převýšení a metoda nivelace. Pro většinu prací stačí přesnost technické nivelace.

Poznámka:v současné době existují laserové přístroje, které dokáží vytyčit vodorovnou rovinu nebo rovinu libovolného spádu. Laserová stopa se zobrazuje přímo na nivelační lati a určuje tak převýšení potřebné k dosažení požadované výšky roviny (případně lze použít snímač).