Přijímací řízení

Program

Další

Důležité termíny

Předchozí Další

Přijímačky dělat nemusíte, když…

  • …máte za sebou přípravný kurz z matematiky nebo fyziky a v závěrečném testu jste získali alespoň 20 bodů
  • …jste dosáhli na střední škole průměru známek do 2,20 
  • …jste obhájili středoškolskou práci vedenou doktorandem fakulty, nebo jste se umístili na STAVOKSu a do 3. místa
  • …jste v Národních srovnávacích zkouškách matematické části anebo v testu Obecných studijních předpokladů dosáhli percentilu 40 a více

Přijímací zkouška

Na tento obor vás čeká dvoukolové přijímací řízení. Nejdříve zjistíme, jak jste na tom s výtvarnými schopnostmi. Dostanete tři úkoly - nakreslit kompozici geometrických těles, sedící postavu podle modelu a navrhnete jednoduchý interiér podle zadání. Na vše budete mít dohromady 3 hodiny.<br/>Ve druhém kole vás čeká test Obecných studijních předpokladů od společnosti SCIO. Následně vás čeká odborný pohovor, kde bude komise zjišťovat, jaký máte všeobecný kulturní rozhled, zaměří se především na architekturu a umění. Zajímat ji také bude váš dlouhodobý zájem o obor.

Otestujeme si vaše znalosti z matematiky a fyziky v rozsahu středoškolských osnov. Test proběhne elektronickou formou a na jeho vyplnění budete mít 60 minut.

Přijímací zkouška má dvě rovnocenné části:

  • hodnocení portfolia tří ateliérových prací, při kterém lze získat maximálně 50 bodů. Uchazečům, kteří v době podání přihlášky studují na fakultě bakalářský studijní program Architektura pozemních staveb, budou ohodnoceny 3 nejlépe klasifikované práce automaticky podle výsledků uložených v informačním systému fakulty. Portfolia ostatních uchazečů ohodnotí zkušební komise jmenovaná děkanem,
  • klauzurní práci trvající 8 hodin, za kterou lze získat rovněž maximálně 50 bodů.

V případě klauzurní práce se tematicky jedná o architektonickou studii jednoduché stavby, jejíž obsah a rozsah určí Pedagogická rada studijního programu Architektura a rozvoj sídel v termínu do 30. 4. příslušného ak. roku.
Klauzurní práce se zpracovává v rozsahu standardní architektonické studie obsahující krátkou průvodní zprávu (max. 1 strana formátu A4), situaci, půdorysy, jeden řez, nejméně dva pohledy a axonometrii nebo perspektivu. V rámci grafického zpracování nelze použít počítačovou podporu (CAD), způsob grafického zpracování je ponechán na uchazeči. Totéž platí pro pracovní pomůcky. Formát výkresů A3, výkresy z kladívkového papíru poskytuje fakulta v potřebném množství. Vypracování probíhá pod nepřetržitým dohledem děkanem pověřených pracovníků Ústavu architektury, kteří garantují rovné podmínky pro všechny uchazeče.

Přijímací zkouška je písemná, trvá 120 minut a maximální počet bodů, které lze získat, je 100. Zkouška se skládá z vybraných částí tematických okruhů, jejichž náplň pro daný obor studia studijního programu určuje Rada studijních programů. Vybrané tematické okruhy pro každý obor budou zveřejněny na www stránkách fakulty. Písemná zkouška probíhá formou testu, který obsahuje celkem 50 otázek, z toho 20 otázek je z problematiky předmětů teoretického základu a 30 otázek z problematiky odborných předmětů daného oboru. Správná odpověď je hodnocena dvěma body. Nesprávná nebo nevyplněná odpověď se hodnotí nula body. Při přijímací zkoušce není povoleno používat mobilní telefon (ani jako kalkulačku).

Okruhy přijímaček

Vzorové testy přijímaček

Studium bez bariér

Máte-li nějaké specifické potřeby (zdravotní postižení, poruchy učení atd.) a pomohlo by vám přizpůsobení ať už přijímaček, nebo samotného studia, podívejte se, jaké možnosti nabízí poradenské centrum  Alfons.

Přihlaste se on-line

Podat e-přihlášku

Víte, že…

…naše fakulta je tou nejstarší na celém VUT? Jsme tu už od roku 1899!