Detail předmětu

Odborný projekt 1

Akademický rok 2025/26

BHA031-A předmět zařazen v 1 studijním plánu

BPC-EVB zimní semestr 4. ročník

Předmět seznámí studenty s aktuální anglickou odbornou terminologií v těchto oblastech:
- Legislativa a normy
- Výkresy a způsoby zakreslování
- Architektura, tvarosloví a typologie budov
- Navrhování budov
- Průběh procesu výstavby

Kredity

2 kredity

Jazyk studia

angličtina

semestr

zimní

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Způsob a kritéria hodnocení

zápočet

Vstupní znalosti

Znalost anglického jazyka alespoň na úrovni B1 (podle Společného evropského referenčního rámce).
Orientace v české odborné terminologii v oblastech pozemních staveb, typologie, statiky.

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámení studentů s aktuální anglickou odbornou terminologií v oblasti navrhování pozemních staveb. Studenti se seznámí se zaváděním zahraniční terminologie, metod a postupů v českém prostředí.
Studenti budou schopni aplikovat získané znalosti v rámci dílčích odborných textů a prezentacív anglickém jazyce.

Nabízet zahraničním studentům

Nenabízet

Předmět na webu VUT

Cvičení

13 týdnů, 2 hod./týden, povinné

Osnova

  • 1. Základy odborné terminologie: rekapitulace dosavadních znalostí, zásady psaní a prezentace odborného textu v angličtině. Seznámení s požadavky a očekávanými výstupy. Zadání přípravy názvu vlastní bakalářské práce (v anglickém jazyce).
  • 2. Základy odborné terminologie: stavební výkresy a způsoby zakreslování. Představení terminologie pro typy výkresů a jejich části. Ukázky českých a anglických stavebních výkresů. Diskuze nad rozdíly v zakreslování a popisování (míry, jednotky, podrobnost).
  • 3. Základy typologie: architektura, tvarosloví, typologie budov. Seznámení se základní anglickou terminologií aplikovatelnou v našich podmínkách: Základní tvary a typy budov, názvy architektonických prvků, konstrukční systémy (stěnový, skeletový, kombinovaný), atd. Diskuze o rozdílech mezi českou a anglickou architekturou (terminologií).
  • 4. Základy návrhu udržitelných budov. Seznámení se základní anglickou terminologií týkající se bioklimatického návrhu obytných staveb (rodinné a bytové domy): popis rozmístění a funkcí jednotlivých místností, provozní a dispoziční řešení v kontextu minimalizace energetické náročnosti. Diskuze o rozdílech mezi typickým českým a anglickým bytem/domem. Seznámení se zásadami přípravy psané prezentace (abstraktu, anotace). Zadání přípravy abstraktu popisujícího konstrukční a dispoziční řešení budovy navrhované v rámci vlastní bakalářské práce. Zásady přípravy psané prezentace (abstrakt, anotace).
  • 5. Stavební pozemek, inženýrské sítě, komunikace, vytyčování a zaměřování staveb, osazování do terénu a terénní úpravy. Seznámení s terminologií a rozdíly mezi českým a britským přístupem k problematice. 
  • 6. Konzultace vlastní práce - názvů bakalářských prací a jejich abstraktů a diskuze o nich. Zadání prezentace popisující provozní, dispoziční a konstrukční řešení vlastní bakalářské práce. Seznámení se zásadami tvorby mluvené prezentace.
  • 7. Stavební konstrukce a materiály: Seznámení se základní anglickou terminologií pro základy, svislé nosné konstrukce, vodorovné nosné konstrukce, mimoúrovňové komunikace (schodiště, rampy, výtahy a eskalátory).
  • 8. Stavební konstrukce a materiály: Přírodní stavební materiály. Historie využití a představení moderních aplikací přírodních stavebních materiálů. Seznámení se základní anglickou terminologií.
  • 9. Stavební konstrukce a materiály: Krovy, střechy, fasády a lehké obvodové pláště. Seznámení se základní anglickou terminologií. 
  • 10. - 11. Prezentace vlastní práce (v anglickém jazyce). Ústní prezentace provozního, dispozičního a konstrukčního řešení budov navrhovaných v rámci bakalářských prací před publikem. Procvičení odborné diskuze - kladení dotazů a reakcí na ně.
  • 12. Stavební konstrukce a materiály: PSV. Okna, dveře, podlahy, truhlářské, klempířské, aj. prvky. Seznámení se základní anglickou terminologií. Zpětná vazba k prezentacím a abstraktům a rozbor nejčastějších chyb.
  • 13. Zápočet. Finální odevzdání a hodnocení abstraktů a prezentací.