Detail předmětu

Dálkový průzkum Země

Akademický rok 2023/24

HE52 předmět zařazen v 1 studijním plánu

N-P-C-GK / GD zimní semestr 2. ročník

Metoda dálkového průzkumu (její princip a postavení v systému věd). Elektromagnetické záření a jeho druhy, přírodní a umělé zdroje záření. Radiometrické veličiny a jejich měření. Zářivé vlastnosti krajinných objektů, režim a metody zjišťování. Postavení atmosféry v dálkovém průzkumu (průnik elektromagnetického záření atmosférou, přenosová funkce atmosféry). Metodika sběru pozemních a aerokosmických dat. Obrazová funkce. Analogová a digitální interpretace obrazových dat dálkového průzkumu, klasifikace obrazových dat. Aplikace dálkového průzkumu v geodezii, kartografii, hydrologii, ochraně životního prostředí a jeho vazba na geografické informační systémy. Dálkový průzkum vesmírných objektů. Institucionální zabezpečení dálkového průzkumu.

Garant předmětu

Zajišťuje ústav

Cíl

Pochopení fyzikální podstaty metody bezkontaktního zjišťování vlastností objektů zemského povrchu. Obrazový materiál dálkového průzkumu pro řešení úloh tematického a topografického mapování a monitorování vývoje krajiny.

Znalosti

Student zvládne teoretické základy metody dálkového průzkumu objektů zemského povrchu. Seznámí se s aktuálními technickými prostředky sběru obrazových dat a s metodami jejich interpretace pro monitorování krajiny a jejich komponent a pro tvorbu kartografických děl různého určení.

Osnova

1. Definice dálkového průzkumu a jeho význam při studiu Země a vesmírných objektů, rozdělení metod dálkového průzkumu Země.
2. Fyzikální základy dálkového průzkumu.
3. Spektrální vlastnosti krajinných objektů.
4. Vliv atmosféry na dálkový průzkum.
5. Základní druhy historických a aktuálních snímacích zařízení.
6. Historické a aktuální nosiče snímacích zařízení.
7. Analogové zpracování obrazových dat dálkového průzkumu.
8. Rektifikace digitálních obrazových dat dálkového průzkumu a úpravy obrazu.
9. Metody klasifikace obrazových dat.
10. Základní oblasti využití dat dálkového průzkumu.

Prerekvizity

Základní znalosti z atmosférické optiky a vesmírné mechaniky

Jazyk studia

čeština

Kredity

4 kredity

semestr

zimní

Způsob a kritéria hodnocení

zápočet a zkouška

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Nabízet zahraničním studentům

Nenabízet

Předmět na webu VUT

Přednáška

13 týdnů, 2 hod./týden, nepovinné

Osnova

1. Definice dálkového průzkumu a jeho význam při studiu Země a vesmírných objektů, rozdělení metod dálkového průzkumu Země. 2. Fyzikální základy dálkového průzkumu. 3. Spektrální vlastnosti krajinných objektů. 4. Vliv atmosféry na dálkový průzkum. 5. Základní druhy historických a aktuálních snímacích zařízení. 6. Historické a aktuální nosiče snímacích zařízení. 7. Analogové zpracování obrazových dat dálkového průzkumu. 8. Rektifikace digitálních obrazových dat dálkového průzkumu a úpravy obrazu. 9. Metody klasifikace obrazových dat. 10. Základní oblasti využití dat dálkového průzkumu.

Cvičení

13 týdnů, 1 hod./týden, povinné

Osnova

1-2 Projektová příprava snímkovacího experimentu. 3-4 Spektrometrie. 5-6 Vizuální interpretace aerokosmických snímků. 7-8 Temporální interpretace aerokosmických snímků. 9-10 Využití dálkového průzkumu. 11-12 Zahraniční a mezinárodní organizace dálkového průzkumu. 13 Dálkový průzkum v ČR.