Studující Fakulty stavební VUT uspěli v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2024
Svaz podnikatelů ve stavebnictví a vedení Jihomoravského kraje každoročně vyhlašují soutěž o nejlepší stavbu v kraji. Cílem je prezentace kvalitních výstavbových projektů a jejich tvůrců. V samostatné sekci mohou soutěžit také studující stavebních oborů se svými ročníkovými, bakalářskými, diplomovými nebo dizertačními pracemi.
Porota letos ocenila hned osm prací studujících Fakulty stavební VUT v Brně. Hlavními tématy bylo sociální nebo komunitní bydlení a zelené stavitelství.

Soubor komunitního bydlení v Brně - Komíně
Diplomová práce Markéty Rakové se zabývá návrhem polyfunkčního domu v rámci komunitního bydlení. Objekt je situován do oblasti bývalých zahrádek na rozhraní mezi původním sídlištěm panelových domů a volnou krajinou. Autorka návrhu chtěla areál, který je nyní neprůchozí a tvoří bariéru pro cyklisty i chodce mířící ven ze sídliště, otevřít. Navrhla pětipodlažní domy s vegetační střechou a terasami v souladu s principy tzv. Baugruppe výstavby, trvalé udržitelnosti, prefabrikace a s tím spojené rychlosti výstavby a variability navrhovaných vnitřních prostor. Pracuje také se dřevem jako významným prvkem pro snížení emisí oxidu uhličitého.
Centrum pro seniory v Brně
Petr Otépka jako svou diplomovou práci vytvořil architektonickou studii domova pro seniory. Rozvíjí v ní územní studii vypracovanou v předešlém semestru v rámci předmětu Specializovaný ateliér. Výsledkem návrhu je kompaktní zástavba s funkčním mixem, který kromě bydlení, komerce, veřejných budov, kostela, sportovní haly a dopravy zahrnoval také blok určený pro seniory. Návrh objektů vychází z myšlenky kompaktnosti, díky níž jednotlivé pavilony tvoří uzavřený blok s vnitroblokem a navazujícím parkem.
Studie silniční odpočívky Pasohlávky
Další oceněná diplomová práce Pavla Dědiče se zabývá návrhem jednostranné dálniční odpočívky do připravované dokumentace stavby dálnice D52. Ze tří možných variant řešení připojení odpočívky na dálnici se podrobně věnoval variantě s kolektorovým pásem, který doplnil o odhad stavebních nákladů a vizualizaci. Autor navrhuje jednosměrný provoz a kvůli přehlednosti i bezpečí rozdělení dopravy do dvou skupin - nákladní a osobní vozidla. Návrh obsahuje také klidovou zónu s dětstkým hřištěm a parkoviště pro několik typů vozidel.
Teplota vody ve vodovodní síti
Bakalářská práce Jana Venigera se věnuje analýze teploty vody ve vodovodní síti obcí Kanice a Řícmanice. Pro účely měření teplot byla využita technologie Astacus, kterou využívá spin-off VUT Voda Brno k řízenému proplachu vodovodního potrubí. Autor popsal průběh teploty vody po délce potrubí na jednotlivých částech vodovodních řadů a věnoval se i vlivu posuzovaných faktorů na teplotu vody.

Vegetační fasády
Jan Vystrčil získal ocenění za doktorskou práci, v níž důkladně popsal a analyzoval vegetační fasády a jejich vliv na kvalitu života ve městech. Práce je založena na experimentálním výzkumu, který zahrnoval denní měření teplot, vlhkosti a hmotnosti, ale také počítačovou simulaci nebo zkoumání různých systémů a typů vertikální zeleně. Podrobněji jsme o výzkumu a vývoji zelených fasád psali v nedávném článku.
S ročníkovými projekty uspěli Ema Boďová a její práce Safiral Letovice, Filip Rajman s přeměnou zámku ve Velkých Němčicích v komunitní centrum a Vojtěch Trmač s projektem alternativního nebo startovacího bydlení HEX_CELL microhome.
Porota ocenila také ročníkovou práci Sáry Sochové z Fakulty architektury VUT. Autorka navrhla centrum nezávislé kultury OXYMORON na Mendlově náměstí v Brně.
Všechny soutěžní práce jsou vystaveny v budově D Fakulty stavební na Veveří ulici do konce května 2025.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/aktuality/8122 |
---|---|
Odpovědná osoba | Mgr. Almíra Pitronová |
Datum publikování |