STUDIJNÍ MODEL AKTIVNÍ FASÁDY
Ing. Jan Vahala, Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Lenka Maurerová

- Aktivní fasáda představuje moderní architektonicko—funkční prvek obálky budovy, který disponuje dynamickým chováním v čase.
- Uspořádání dvojité transparentní fasády je založeno na předsazení vnějšího skleněného obalu před běžnou nebo upravenou vnitřní fasádu. Běžně mívá tato vnitřní fasáda vyšší podíl prosklení.
- Dvojité fasády mohou plnit funkci: akustické ochrany a přirozeného větrání, přes akumulátor sluneční energie až po aktivní systémy s nuceným prouděním vzduchu, řízeným přirozeným osvětlením a ochranou proti nadměrnému oslunění.
- Mohou zde být integrovány prvky sloužící k přirozenému nebo nucenému větrání, chlazení i ohřevu vzduchu. Ve vnějším plášti mohou být zakomponovány termální nebo fotovoltaické solární kolektory.

- Studium tepelných jevů v aktivní fasádě bude realizováno na fyzickém modelu, který představuje jeden modul kazetové fasády nebo zmenšený modul celkové fasády. Studijní model je mobilní a pro účely experimentů bude umístěn na slunné místo, aby byl zabezpečen solární zisk.
- Modulární systém studijního modelu umožňuje sestavit model v mnoha variantách, které mohou být vzájemně porovnávány. Tímto způsobem může být porovnáván vliv různých prvků na výsledné tepelné chování modelu v zimním i letním režimu.

- Studijní model je zhotoven jako dřevěná rámová konstrukce s izolační výplní zadní strany, která navazuje na stěnu vnitřní fasády budovy a výměnného vnějšího pláště s různými druhy zasklení. Dovnitř je možné vkládat stínící lamelové rošty v několika variantách.
- Model může být upevněn na fasádě běžné budovy, nebo může být provozován zcela samostatně. Pak je izolační funkce stěny budovy nahrazena přídavným panelem, který se připevní na zadní stranu modelu. Samostatným použitím modelu bez budovy je umožněno i jeho umístění v libovolném směru a sklonu.
- Model může být provozován s přirozeným prouděním vzduchu nebo s nucenou konvekcí, kterou zajišťuje ventilátor, připojený na výstupu vzduchu z modelu v jeho nejvyšším místě. Sání vzduchu je zajištěno ve všech režimech štěrbinou v dolní části rámu modelu. Pohlcování slunečního záření probíhá na absorbéru, který je tvořen plechovou tabulí.

Studijní model vznikl za podpory MŠMT z projektu č. 834/2011 Fondu rozvoje vysokých škol.