Základy informatiky

Cvičení č. 03

Samostatná práce

  1. Kliknutím pravým tlačítkem myši na tento odkaz a následnou volbou příkazu Save Target As... si uložte sešit aplikace MS Excel do své složky.

  2. Uložený soubor si otevřete. Vaším úkolem je upravit tento soubor podle níže uvedených pokynů tak, aby po vytištění vypadal jako následující dokument:

  3. List s názvem List1 přejmenujte na Data.

  4. Do sloupce B doplňte funkci, která vypíše název dne v týdnu odpovídající datu uvedenému ve sloupci A. K zobrazení názvu dne v týdnu použijte funkci HODNOTA.NA.TEXT – malá nápověda:
    =HODNOTA.NA.TEXT("30.4.1999";"dddd") vrátí pátek,
    =HODNOTA.NA.TEXT(A8;"dddd") vrátí den v týdnu odpovídající datu uvedenému v buňce A8.

  5. Data ve sloupci C představují vkládanou (kladná hodnota) či vybíranou (záporná hodnota) částku. Všechny tyto hodnoty zformátujte tak, aby byly zobrazeny na dvě desetinná místa a následovány symbolem měny .

  6. Buňky sloupce D budou obsahovat textový řetězec vklad či výběr v závislosti na uvedené částce ve sloupci C. Použijte podmínku KDYŽ.

  7. Ve sloupci E bude zobrazena hodnota zůstatku po provedené operaci. Použijte vhodný formát zobrazení částky. Přepokládejte počáteční zůstatek 0 Kč.

  8. V případě výběru vyššího než 10 000 Kč se ve sloupci F zobrazí text Překročen limit výběru, jinak se nezobrazí nic. Použijte podmínku KDYŽ.

  9. Pod tabulku doplňte vzorce pro stanovení maximálního vkladu a maximálního výběru.

  10. Tabulku vhodně zformátujte (můžete použít automatický formát).

  11. Na základě vyplněné tabulky graficky znázorněte výši zůstatku během celého sledovaného období. Použijte spojnicový graf, který vložíte na nový list s názvem Zůstatek. Nezapomeňte správně zvolit popisky osy x. Při tvorbě grafu se řiďte následujícím vzorem:








MS Word – pokročilá práce

  1. Ve své složce si vytvořte další složku nazvanou BANKOVKY. Do této složky si postupně uložte níže uvedené soubory – kliknutím pravým tlačítkem myši příslušný odkaz a následnou volbou příkazu Uložit cíl jako ... (Save target as ...).


  2. Ze své složky BANKOVKY si otevřete soubor bankovky.doc. Vaším úkolem je upravit tento soubor tak, aby po vytištění vypadal jako vzor uvedený na konci této stránky.

  3. Pro všechny stránky dokumentu nastavte zrcadlové okraje s následujícími parametry: okraje nahoře a dole 2,5 cm, vnitřní okraj 3 cm, vnější okraj 2 cm, od hrany záhlaví 2,5 cm a zápatí 1,5 cm.

  4. Doprostřed zápatí každé stránky vložte její číslo.

  5. Úvodní text dokumentu začínající slovy Podrobnější souhrnný popis ... bude psán tučnou kurzívou Times New Roman o velikosti 15 bodů.

  6. Text Ochranné prvky českých bankovek nacházející se v úvodu dokumentu bude psán tučnými stínovanými kapitálkami, písmem Times New Roman o velikosti 50 bodů, modrou barvou.

  7. Modifikujte stávající styl Nadpis 1: tučné písmo Times New Roman o velikosti 25 bodů, kapitálky, mezera před 24 bodů, mezera za 8 bodů, číslování. Tento styl aplikujte na názvy kapitol podle vzoru.

  8. Nadefinujte nový styl Odsazený odstavec, který bude mít následující vlastnosti: založen na stylu normální, písmo Times New Roman o velikosti 12 bodů, odsazení prvního řádku o 1 cm, zarovnávání do bloku, mezera před 6 bodů, mezera za 0 bodů, řádkování 1,5 řádku. Tento styl aplikujte na každý odstavec běžného textu celého dokumentu.

  9. Do dokumentu vložte postupně všechny obrázky a umístěte je přesně tak, jak jsou umístěny ve vzorovém textu. Čísla obrázků ve jménech souborů odpovídají pořadí jejich skutečného umístění v textu. Obrázky č. 1, 3, 4 a 5 zmenšete na 75 % původní velikosti, obrázek č. 2 na 50 % původní velikosti.

  10. K sousloví lokální stupňovitý vodoznak, které se nachází v první kapitole (Vodoznak), vložte poznámku pod čarou následujícího znění: tj. kombinace pozitivního a negativního vodoznaku s různými stupni odstínů mezi nejtmavší a nejsvětlejší částí.

  11. Ke slovu iridiscentní, které se nachází v sedmé kapitole (Iridiscentní pruh), vložte poznámku pod čarou následujícího znění: iridiscentní znamená duhově proměnlivý.