Vytyčení výšky bodu

Přesný název úlohy: vytyčení výšky bodu

Počet členů skupiny: 3 (měřič, figurant – lať, figurant – přenesení výšky)

Pomůcky: nivelační přístroj, stativ, nivelační lať, vytyčovací protokol nebo výkres, kolíky, kladivo, případně nivelační podložku

Specifikace úlohy: využívá měření nivelace k vytyčení neznámé výšky na zájmových bodech pro účely následných prací

Postup vytyčení: vycházíme vždy z výškových stabilizovaných bodů. Pokud se tyto body nacházejí mimo zájmové území, je potřeba výšku pomocí nivelačního pořadu přenést na lokalitu (viz. technická nivelace). Výškové vytyčení na všechny body realizujeme tedy z bodu o známé výšce. Nivelační přístroj postavíme do středu mezi bod s danou výškou a polohově stabilizovaný bod, jehož výšku chceme určit. Na bod o známé výšce postavíme lať a zjistíme hodnotu laťového úseku na tomto bodě, po sečtení s výškou dostáváme výšku horizontu přístroje. Na druhém bodě máme vytyčit známou výšku, je tedy potřeba vypočítat podle vzorce velikost laťového úseku na tomto bodě. Označme výchozí bod A a určovaný bod B:

lB = HA + lA - HB

Jestliže známe hodnotu laťového úseku, posunujeme latí svisle podél kolíku na určovaném bodě do té doby, než vodorovné vlákno záměrného obrazce neztotožníme s touto hodnotou. Patka nivelační latě v tuto chvíli určuje hodnotu vytyčované nadmořské výšky na bodě B. Na kolík vyznačíme ryskou.

Výsledná přesnost: závislá na nivelačním přístroji, výškách výchozích bodů a přesnosti pořadu. Při předem dané přesnosti vytyčení je třeba tyto hodnoty vhodně zvolit a pracovat s touto přesností.

Poznámka: vytyčení výšky lze realizovat i v různých výškových úrovních (např. výkop nebo jiné podlaží), ale je potřeba vždy známou výšku bodu přenést na stejnou výškovou úroveň (nejčastěji pomocí svisle zavěšeného pásma a odečítání hodnot na něm)