Se Stavební společností na Sicílii

Stalo se již tradicí, že po ukončení letního semestru Stavební společnost Fakulty stavební VUT Brno, ve spolupráci s Odborovou organizací, připraví pro své členy a příznivce atraktivní odbornou exkurzi. Tentokráte měla šťastnou ruku při výběru cestovní agentury Fontana s ředitelkou PhDr. Libuší Rektorovou a při volbě trasy na největší ostrov Středozemního moře – Sicílii. Sicílie (25 709 km, 5 milionů obyvatel), nazývaná také Trinakrie pro svou “trojúhelníkovitý tvar”, má velmi bohatou historii. Ostrov byl od 8. století před Kristem součástí Řecka (Magna Grecia) a Syrakusy se staly velkým rivalem Atén. Po dobytí Kartága obsadili Sicílii Římané a učili z ní svou zásobárnu obilí. Po Saracénech (9. a 10. století) Sicílii okupovali barbaři – Normani (11. a 12. století), kteří vyhnali potomky Fridricha Barbarosy. Později svěřil papež vládu na Sicílii Carlu z Anjou, neapolskému králi a bratru francouzského krále svatého Ludvíka.

Po Sicilských nešporách byli Anžuovci vyhnáni a vstřídal je španělský rod Aragonských a posléze francouzští Bourboni, které v roce 1860 se svým vojskem dobrovolníků svrhl Giuseppe Garibaldi při sjednocování Itálie za vlády prvního italského krále Viktora Emanuela II ze savojské dynastie. Vylodění anglo-amerických spojenců v roce 1943 bylo doprovázeno tvrdými boji při osvobozování Sicílie, která má od roku 1948 svou administrativní autonomii se sídlem v Palermu.

Sicílie je archeologickým muzeem Evropy se svými řeckými chrámy, divadly a pevnostmi, římskými mosty a vodovody, saracénskými hrady a paláci, barokními náměstími.

 Mezi Sicilany najdete modrooké blondýnky i snědé arabské typy.

 Naše cesta na Sicílii začala nejdříve odpočinkovou zastávkou pro řidiče v Umbrii a prohlídkou Perugie (s pevností Rocca Paolina, etruským obloukem a studní, renesanční fontánou, Univerzitou pro cizince, palácem priorů, katedrálou aj.). Ještě před přeplutím Mesinské úžiny jsme v dáli spatřili bílý obláček nad nejaktivnější evropskou sopkou Etnou (3340m), na níž je překrásný pohled z amfiteátru v Taormině. Nelitovali jsme 72 000 Lir vstupného a vyjeli jsme speciálními mikrobusy pod úpatí kráteru Etny mezi lávovými poli po nově zbudované silnici z roku 1981, ve kterém došlo k velké sopečné erupci. V tyto dny Etna opět chrlí lávu a tato místa jsou již úplně jiná.

 Syrakuský amfiteátr, jeskyně provazníků a kamenný lom “Dionýsovo ucho” patří, stejně jako překrásné mozaiky na podlaze římské vily v Piazza Armerina, k nezapomenutelným zážitkům. Selinunte a Segesta s překrásnými řeckými chrámy s dórskými sloupy, které jsme obdivovali také v Agrigentu, jsou rájem archeologů. To už se nám začínaly chrámy trochu plést, stejně jako jména bohů či bohyň, kterým jsou zasvěceny.

V Palermu jsme naštěstí nezažili ani žádnou dopravní zácpu, ani nikoho z nás neokradli, a tak jsme v pohodě vychutnali krásu Palatiské Kaple v Paláci Normanů, palermské katedrály, kostela sv. Jana Poustevníků a nakoupili si na trhu čerstvé ovoce a zeleninu. V benediktýnském klášteře s rajskou zahradou v Monreale nedaleko Palerma nás okouzlily překrásné byzantsko-arabské mozaiky z 12. a 13. století.

 Jako vždy alespoň jeden den bývá věnován návštěvě přehrad, tentokráte to byla vodní díla Rosamarina a Ancipa, položená vysoko na sicilské náhorní plošině. Cefal nás okouzlilo svou starobylou katedrálou, středověkou veřejnou prádelnou a především svou malebnou polohou pod skálou u překrásného čistého moře. Zde, na rozdíl od předešlých apartmánů v letoviscích či kempu, nás čekalo ubytování u jeptišek, které nás ve svém klášteře s vyhlídkou na moře přivítaly pořádnou porcí italských špaget. Poslední etapa našeho dvanácti denního putování směřovala na Liparské ostrovy, na sopečný ostrov Vulcano s černou písečnou pláží, horkými bahenními prameny a vyvřelinovými krátery.

Celé putování po Sicílii nás doprovázely olivové háje, citrusové zahrady, vinice, krámky plné suvenýrů, pravých korálů, sicilských loutek a vozíčků. A hlavně dobrá nálada, výborná zmrzlina, káva a víno, krásné sluníčko, azurová obloha, odrážející se v nádherném modrozeleném průzračném moři. Kdo neviděl Sicílii, netuší, jaká krása zde na něj čeká.

  

  PhDr. Zuzana Wotkeová, CSc.

  Stavební fakulta VUT

 

Program v termínech: 31.5. až 11.6.2001

31.5.01 Odjezd z Brna v 11 hodin, nonstop přes Rakousko (Vídeň, Klagenfurt), Itálii (Tarvisio, Udine, Benátky, Bologna a Florencie) do Perúgie. 1.6.01 Perúgie - v době 6 až 11 hodin prohlídka města, v 11 hodin odjezd a pokračování cesty kolem Říma a Neapole na do místa ubytování v Marina di Nicotera. 2.6.01 Po pobřeží do Vila S. Giovani a trajektem do Messiny na Sicilii. Prohlídka historického města Taormina (na terase 200 m n. m.), Catánie, ubytování v kempu Europeo. 3.6.01 Celodenní výlet na Etnu (autobus, lanovka, pěšky), návrat do kempu Europeo. 4.6.01 Syrakusy (velkolepé antické - řecké a římské - památky), městečko Piazza Armerina (římská antická vila, středověká katedrála), ubytování u Agrigenta. 5.6.01 Agrigento (středověké “Staré město” a starověké Údolí chrámů”). 6.6.01 Selinunte (významný archeologický areál s ruinami řeckého města a chrámů), Segesta (zbytky antického města ze 4. st. př. n. l.), ubytování v Cefalú. 7.6.01 Palermo (historické a současně hlavní město), Monreale (dóm a dominikánský klášter), zpět do Cefalú. 8.6.01 Přehrady Rosamarina a Ancipa, zpět do Cefalú. 9.6.01 Vulkanické Liparské ostrovy, pak Messina, trajektem na pevninu, ubytování v kempu Torino u Agropole. 10.6.01 Cesta kolem Neapole, Říma, Benátek, atd. nonstop do Brna. 11.6.01 Příjezd do Brna okolo 8 hodin.