Množinové operace

Množinové operace jsou typickým nástrojem pro autocadové prostorové modelování. Používají se pro vytvoření objektu, jehož tvar je odvozen z dříve vymodelovaných objektů, které se navzájem prolínají.

Jestliže z překrývajících se objektů chceme vytvořit jeden sloučený objekt, použijeme příkaz SJEDNOCENÍ.

Pokud chceme z prolínajících se objektů zachovat jen společnou část, jde o PRŮNIK.

Třetí množinovou operaci popíšeme pro větší srozumitelnost jen na dvou objektech: jestliže potřebujeme ze stávajících objektů ponechat jen jeden, ze kterého navíc odstraníme část společnou pro oba objekty, pak zvolíme příkaz ROZDÍL.

Původní tělesaSjednoceni – ukázkaPrůnik – ukázka Rozdíl 1 – ukázka Rozdíl 2 – ukázka
Původní tělesaSjednoceníPrůnikRozdíly

V 3D prostoru jsou množinové operace určeny především pro práci s tělesy, lze je však použít i na povrchy. Dokonce lze v některých případech při výběru oba typy objektů kombinovat. Při výběru povrchů se často zobrazí varovné hlášení s dotazem, zda chcete pokračovat. Pokud vám nevadí ztráta asociativity vůči definujícím křivkám, klidně pokračujte.

Když pro množinovou operaci vybereme síť, otevře se okno se třemi volbami: ignorovat výběr sítě, převést na hladké těleso /povrch/ nebo na složené (tj. nevyhlazené) těleso nebo povrch.

Všechny množinové operace ignorují výběr objektů před příkazem.

V rovině lze množinové operace aplikovat na oblasti.

Jestliže před použitím množinové operace zapneme ve vlastnostech objektů Záznam historie, lze pak tvar výsledného objektu upravovat změnou původních objektů.

Sjednocení

Příkazem SJEDNOCENÍ spojíme dohromady dva nebo více objektů. Výsledkem je jediný objekt. Vybrané objekty musí být stejného typu, nelze sjednocovat tělesa s povrchy. Sjednocovaná tělesa /povrchy/ se nemusejí protínat ani dotýkat. Těleso (nikoli povrch!) vzniklé sjednocením disjunktních těles lze rozdělit na původní samostatná tělesa volbou oDdělit tělesa příkazu OBJEDIT (tlačítko Tlačítko Oddělit). Povrch vzniklý sjednocením neprotínajících se ploch lze znovu rozdělit šikovným odříznutím.

Jednoduché příklady těles vzniklých sjednocením základních geometrických těles.

ČinkaPaličkaPoklop
ČinkaPaličkaPoklop

Průnik

Průnikem vytvoříme nové těleso, jehož tvar je určen společným objemem vybraných těles. Pokud jsou tělesa disjunktní nebo mají společný pouze bod, křivku nebo plochu, nestane se nic. Původní tělesa zůstanou beze změny a žádný průnik se nevytvoří.

Vybereme-li pro průnik povrchy, pak výsledkem může být povrch nebo křivka. Pro dva povrchy, které mají společný vrchol je průnikem bod. Pokud ale vybereme více povrchů se společným bodem, pak dostanem bod – průnik prvních dvou povrchů a zbytek ploch zůstane beze změny. AutoCAD počítá průnik postupně a jakmile dostane bod nebo křivku, nemůže dál počítat průnik.

Průnik lze vytvořit i z kombinovaného výběru tělesa a povrchu.

Jednoduché příklady těles vzniklých průnikem základních geometrických těles.

ČočkaHračka káčaKrychle s oblými rohy
ČočkaHračka káčaKrychle s oblými rohy

Rozdíl

Pro rozdíl neboli odčítání objektů vybíráme nejprve ty objekty, které chceme ve výkresu upravené ponechat. Výběr ukončíme a pak vybíráme objekty, jejichž objem /plocha/ se od prvních objektů odečtou. Odečítané objekty se z výkresu zcela odeberou. Od těles je možné odečítat pouze tělesa, od povrchů lze odečítat povrchy i tělesa. Pro povrchy je rozdíl smysluplný jen v případě, že mají společnou část plochy. Pro povrchy, jejichž průnikem je křivka /bod/ dopadne jejich odčítání tak, že první povrch zůstane beze změny a druhý je smazán.

Jednoduché příklady těles vzniklých odečtením základních geometrických těles.

Kostka mostHlavička šroubkuProvrtaná kulička
Stavebnicová kostka mostHlavička šroubkuProvrtaná kulička

Příkazy a jejich dostupnost

příkazy: SJEDNOCENÍ [UNION] / ROZDÍL [SUBTRACT] / PRŮNIK [INTERSECT]

tlačítka: Tlačítko příkazu / Tlačítko příkazu / Tlačítko příkazu   na kartě Výchozí /Objem/, panel Úprava těles

nabídka: Modifikace – Editace těles – Sjednocení / Rozdíl / Průnik