Rozdělení sítí podle rozlehlosti:

  1. Lokální počítačová síť LAN (Local Area Network). Skládá se většinou z osobních počítačů (PC, Macintosh) doplněných o potřebné HW a SW prostředky (síťové adaptéry, NOS, )a spojených síťovými kabely (od kroucené dvoulinky, koaxiální kabel až po vysokorychlostní optické kabely). Celá síť (většinou se jedná o učebnu, školu, firmu) zaujímá prostor v rozmezí stovek metrů. Bývá pod kontrolou (logickou i fyzickou) správce sítě, kterému se říká supervizor nebo administrátor.
  2. Městská počítačová síť MAN (Metropolitan Area Network). Vznikne propojením menších sítí v rozsahu města, tzn. v rozsahu několika kilometrů.
  3. Rozlehlá počítačová síť WAN (Wide Area Network). Rozprostírá se v rozmezí měst, států i kontinentů. (Její velikost je dnes omezena pouze velikostí Země.) U sítí WAN není prakticky možné propojit každý počítač s každým. Vzájemné propojení probíhá zprostředkovaně. Zpráva je předávána postupně od jednoho počítače k druhému až k cílovému počítači. Sítě WAN jsou tvořeny řídícími počítači, tzv. uzlovými počítači (anglicky host), které jsou vzájemně propojeny prostřednictvím komunikační podsítě. Jedná se nejčastěji o pevné telefonní linky nebo optické kabely. Příkladem sítě WAN je např. CESNET (síť českých univerzit a vědec institucí) a samozřejmě Internet.

Zpět na hlavní stránku.