logo

Specifikace projektu

Název projektu: Kvantitativní analýza vlivu modelového měřítka při modelování proudění směsi vody a vzduchu na stupňovitých skluzech
Poskytovatel dotace: GA ČR
Předpokládané datum ukončení projektu: 12/2010
Hlavní řešitel: VUT v Brně, FAST ÚVST - Ing. Miroslav Špano, Ph.D.
Popis projektu: Problematika proudění směsi vody a vzduchu na stupňovitých skluzech je od počátku 80. let minulého století celosvětově aktuální. U nás je možné se s touto problematikou setkat především ve spojení s rekonstrukcemi starších vodních děl (VD), např. VD Bystřička. Zvýšení návrhových parametrů vodních děl v souladu se stávající legislativou (vyhláška č. 590/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů, vyhl. 367/2005 Sb.) má za následek často rozsáhlé úpravy stávajících objektů. Znalosti o proudění na těchto stavbách jsou velmi důležité a umožňují optimální návrh úpravy. Fyzikální modelování má v procesu optimalizace návrhu úprav nezastupitelnou roli. Získání kvalitních výsledků z experimentu je závislé především na správné volbě modelového měřítka. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu prostorové a kapacitní možnosti laboratoří, kde je experiment prováděn. Určení vypovídací schopnosti modelu je pro korektní návrh úprav zásadní. Jedná se o úkol základního výzkumu, který má přímou souvislost s konkrétními aktuálně řešenými problémy.
Cíle projektu: Cílem projektu je kvantitativně analyzovat vliv modelového měřítka při modelování proudění směsi vody a vzduchu na stupňovitých skluzech prostřednictvím základního výzkumu. Bude provedena studie na základě hydraulického výzkumu i matematického modelování.
Aplikovatelnost v praxi: Výsledky hydraulického výzkumu jsou ve vodohospodářské praxi stále rozhodující, protože proudění směsi vody a vzduchu představuje natolik složitý jev, že nelze jednoduše stanovit a popsat všechny vlastnosti směsi, které toto proudění ovlivňují. Zhodnocení vlivu měřítka na modelovaný jev je tedy velmi důležité, protože je tak jasně definována vypovídací schopnost modelu. Při výzkumu proti sobě stojí snaha o výstavbu co možná největšího modelu (měřítko 1:1) a možnosti laboratoře (finanční, kapacitní, atd.). Při výzkumu je třeba si klást otázku za jakých okolností lze jev zkoumaný na modelu ještě považovat za podobný jevu na prototypu, a které z naměřených veličin lze přepočítat na skutečnost. Výsledkem projetku by měla být odpověď na tuto otázku.

Specifikace projektu obsahuje i grafickou přílohu.


e-mail: zouzela.m@fce.vutbr.cz