Začínáme stavět zdi

Nastuduj



Postavíme zdi pro půdorys přízemí, které by měly odpovídat zobrazenému půdorysu. Budeme předpokládat, že nemáme zatím žádné elektronické podklady a musíme překreslit půdorys z papíru. Z toho důvodu by bylo vhodné si obrázek půdorysu vytisknout, abyste měli rozměry po ruce a nemuseli je hledat na počítači.

Poznámka: Pokud bychom měli už půdorys v AutoCADu nakreslený, mohli bychom z něj vyjít při zadávání zdí s úspěchem použít uchopovací režim nebo dokonce převedení čar na zeď (Design/Walls/Convert to walls).


Obvodové zdi

Nakreslíme obvodové zdi šířky 600 a výšky 3100. Dialogové okno pro vkládaní zdí vyplníme následovně.

Pořadí zadávaných bodů odpovídá obrázku (známe vnější rozměry, definiční body zdí budou na jejich vnějších hranách). Ze čtvrtého bodu zpět do prvního můžeme spojit zeď stiskem tlačítka Ortho Close (Kolmo uzavřít).

Nyní bychom se na výsledek našeho snažení měli také podívat v prostoru. Rozdělte si obrazovku na několik výřezů(viz AutoCAD II. — Viewports) a v každém si nastavte jiný pohled na model (viz AutoCAD II. — Viewpoint). Je dobré mít stále na obrazovce kromě půdorysu ještě alespoň jeden prostorový pohled a pro složitější model také nárys a bokorys. Výsledek nastavení by mohl vypadat třeba takto:

Vnitřní nosné zdi

Dokreslíme vnitřní nosné zdi stejným postupem, jen šířka zdi bude 300. Uvědomte si, že se zdmi se dá zacházet jako s každým podobným objektem v AutoCADu. Postup kreslení může být třeba následující:

  1. Nakreslíme zdi 1 a 2, podle následujícího obrázku 1. Při zadávání prvního bodu můžeme s úspěchem použít uchopovací režim a trasování, druhý bod zdi zadáme asi kolmo na již nakreslenou zeď.
  2. Zbývající zdi podle obrázku 1 dostaneme pouhým kopírováním o relativní vzdálenost.
  3. Do konečné podoby dostaneme zdi tak, že je ořežeme klasickým příkazem Trim. Viz obrázek 2.
obrázek 1obrázek 2

Nyní nastávají určité problémy. Jednak je špatně navázání zdí na sebe, jednak bychom třeba chtěli, aby příčky, které budeme dělat za chvíli, byly jinou barvou apod. Proto se nyní pokusíme nachystat styly pro již existující zdi a pro následné příčky. Styly použijeme i v dalším cvičení k nastavení sendvičových (kompozitních zdí).
Pro správné navázání zdí na sebe nachystáme skupiny pro začištění.

Nastavení stylů zdí

Připravíme si prozatím tři styly zdí — obvodové zdi, nosné zdi šířky 300 dovnitř objektu a příčky. Nejprve jim nastavíme jen nejpotřebnější vlastnosti a v dalším se k nim ještě budeme vracet a některé další vlastnosti upřesňovat. Nastavování stylů vyvoláme příkazem Design/Walls/Wall Styles. A nejprve jen založíme a pojmenujeme styly, třeba podle obrázku. Nový styl zakládáme buďto tlačítkem New v horní liště nebo snadněji z kontextového menu na pravém tlačítku myši. Vůbec byste si měli na používání kontextového menu zvyknout. Je to ve většině situací nejjednodušší způsob, jak zjistit, co v tento okamžik mohu udělat.


Pro všechny tři styly nastavíme zatím jen hodnoty základních rozměrů na listu Default. Při zakládání stylu zed600 přes tlačítko New nadefinujeme nový styl pro začištění (Cleanup Group Definition). Ten stejný styl začištění dáme potom i do stylu zed300. Tím dosáhneme toho, že všechny nosné zdi budou patřit do jedné skupiny a vůči sobě se správně propojí. Pro příčky nadefinujeme jiný styl začištění, protože příčky se mají propojit jen vůči sobě a ne s nosnými zdmi.

Nyní musíme nadefinované styly zed600 a zed300 přiřadit jednotlivým již nakresleným zdem. To provedeme stejným způsobem jako měníme např. hladin, tj. přes změnu vlastností, kterou nejsnáze najdeme v kontextu při vybraných zdech jednoho stylu. Druhou možností je příkaz Design/Walls/Modify Wall, jehož dialogové okno pro změnu na styl zed300 je na následujícím obrázku.

Nyní dokreslíme příčky. Při zadávání okamžitě použijeme připravený styl. Výsledek našeho snažení by mohl odpovídat následujícímu obrázku:


Pokračování
Ještě stavíme zdi, sendvičové zdi, úpravy zdí.